Iværksætterliv: Lav løn og stor glæde

Det kræver mod og en god idé at springe ud som iværksætter. Jobbet som nyudklækket selvstændig er en livsstil, der fordrer mange arbejdstimer og lønnedgang. Til gengæld oplever de fleste iværksættere stor arbejdsglæde og faglig stolthed over at være deres egen skipper.

Iværksætterlivet byder på stor arbejdsglæde, men trækker store veksler på familieliv og privatøkonomi.

Det viser en undersøgelse som den københavnske forskerpark Symbion har udarbejdet blandt sine omkring 70 IT- og biotekselskaber.

Undersøgelsen viser, at Symbions iværksættere i gennemsnit arbejder 55 timer om ugen og kun holder tre en halv uges ferie om året.

Til gengæld har hver tredje af dem en indkomst, der er væsentligt lavere, end før de startede deres egen virksomhed og i de fleste tilfælde arbejdede som lønmodtagere.

Millionærdrømmen rager mig en fjer

Drømmen om at blive millionær på iværksætter-projektet er ikke den primære drivaksel for Symbions iværksættere. Under otte procent af iværksætterne har millionærdrømmen som den væsentligste grund til at bruge tid, kræfter og penge på at forfølge deres ideer.

Vigtist er derimod udfordringen i at få projektet op at stå samt friheden til selv at bestemme den kurs, som projektet skal have.

Langt størstedelen af iværksætterne melder, at de har fået større arbejdsglæde og mere faglig stolthed, efter de er sprunget ud som selvstændige.

Til gengæld oplever mange, at det går ud over privatlivet. Det skyldes dels de mange arbejdstimer, den typiske iværksætter lægger i projektet, dels at det er svært at lægge iværksætteriet fra sig, når man kommer hjem.

Symbion-undersøgelsen viser desuden, at over halvdelen af forskerparkens iværksættere har familie, der ejer forretninger eller virksomheder.

Det tyder på, at iværksættere smitter og inspirerer andre til at tage handsken op, mener Symbions administrerende direktør, Christina Hvid.

- Det ser ud til, at iværksættergenet aktiveres af påvirkningen hjemmefra. Det er spændende at forestille sig, hvilke resultater vi kunne opnå, hvis uddannelses-institutionerne i højere grad var med til at påvirke iværksætterlysten, siger hun.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S