Oracle: Loftet for Peoplesoft ikke nået

Oracle-topchef Larry Ellison vil ikke udelukke, at han endnu engang vil hæve sit bud på knap 40 milliarder kroner på konkurrenten Peoplesoft.

Oracle-chef Larry Ellison åbner døren for endnu en forhøjelse af den pris, som han vil give for konkurrenten Peoplesoft, som han i de seneste uger har kæmpet for at overtage trods ihærdig modstand fra selskabets direktion og bestyrelse, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Larry Ellison tror fortsat på, at hans fjendtlige overtagelsesforsøg af Peoplesoft vil lykkes, og at Peoplesofts aktionærer "med tiden" vil acceptere hans tilbud på knap 40 milliarder kroner for selskabet.

Men samtidig vil han ikke udelukke, at tilbuddet kan blive forhøjet yderligere.

Sig aldrig aldrig

- Man skal aldrig sige aldrig, selv om vi nu mener, at det tilbud, som vi har lagt på bordet, er meget rimeligt, sagde Larry Ellison, da han i går tirsdag talte på en konference i England.

Oracles iver efter at overtage Peoplesoft - der selv er ved at overtage konkurrenten J.D. Edwards - tegner omridset af et slunkent marked for virksomhedssystemer.

Generel økonomisk afmatning har fået efterspørgslen på ny teknologi til erhvervslivet til at falde, og det har ført til øget konkurrence, som igen har ført til øget fokus på muligheden for opkøb og fusioner.

Oracle lægger ikke skjul på, at selskabet vil være langt bedre rustet til konkurrencen med især tyske SAP med Peoplesoft under egne faner. Desuden kan Oracle se, at Peoplesoft ville blive en seriøs trussel med selskabets køb af J.D Edwards.

SAP har blandt andet benyttet postyret omkring Oracle og Peoplesoft til at komme med gode tilbud til selskabernes kunder om at skifte til SAP.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest