Efter blot to år lukker den amerikanske teknologi-børs Nasdaq alle sine aktiviteter i Europa, der siden 2001 har eksisteret under navnet Nasdaq Europe.
Lukningen kommer til at koste omkring 80 medarbejdere jobbet - primært i Belgien, hvor Nasdaq Europe hører hjemme.
Amerikanerne har valgt at lukke den europæiske operation, fordi de ønsker at samle kræfterne og alene fokusere på at skabe vækst på det amerikanske marked.
Det amerikanske marked for højteknologi er fortsat det stærkeste og største i verden.
Ingen overraskelse
Nasdaq lukkede sin japanske afdeling, Nasdaq Japan, sidste år.
Lukningen af Nasdaq Europe kommer derfor næppe som den store overraskelse for brancheanalytikere og investorer.
I de seneste to år har den generelle økonomiske afmatning og den voldsomme konsolidering i IT-sektoren smittet kraftigt af på den europæiske teknologi-børs, hvor antallet af selskaber er faldet fra 60 for to år siden til nu 38.
Nasdaq Europe udspringer af europæiske Easdaq, der blev etableret som et forsøg på at kopiere den amerikanske teknologi-børs, da succesen toppede sidst i 1990'erne.
Relevant link
http://www.nasdaqeurope.com/" target="_new">Nasdaq Europe