Nasdaq lukker i Europa

Den amerikanske teknologi-børs Nasdaq lukker og slukker for sine europæiske aktiviteter på grund af nedgang i markedet. Fremover vil børsen alene fokusere på det amerikanske marked. Beslutningen koster 80 medarbejdere jobbet.

Efter blot to år lukker den amerikanske teknologi-børs Nasdaq alle sine aktiviteter i Europa, der siden 2001 har eksisteret under navnet Nasdaq Europe.

Lukningen kommer til at koste omkring 80 medarbejdere jobbet - primært i Belgien, hvor Nasdaq Europe hører hjemme.

Amerikanerne har valgt at lukke den europæiske operation, fordi de ønsker at samle kræfterne og alene fokusere på at skabe vækst på det amerikanske marked.

Det amerikanske marked for højteknologi er fortsat det stærkeste og største i verden.

Ingen overraskelse

Nasdaq lukkede sin japanske afdeling, Nasdaq Japan, sidste år.

Lukningen af Nasdaq Europe kommer derfor næppe som den store overraskelse for brancheanalytikere og investorer.

I de seneste to år har den generelle økonomiske afmatning og den voldsomme konsolidering i IT-sektoren smittet kraftigt af på den europæiske teknologi-børs, hvor antallet af selskaber er faldet fra 60 for to år siden til nu 38.

Nasdaq Europe udspringer af europæiske Easdaq, der blev etableret som et forsøg på at kopiere den amerikanske teknologi-børs, da succesen toppede sidst i 1990'erne.

Relevant link

http://www.nasdaqeurope.com/" target="_new">Nasdaq Europe

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect