Mobilselskabet 3 hyrer 200 til call center

Mobilselskabet 3 åbner et nyt call center i Ørestaden. 200 nye servicemedarbejdere skal betjene kunderne i både Danmark og Sverige.

Mobilselskabet 3, der har købt en 3G-licens i Danmark, åbner et nyt callcenter i Ørestaden og venter at ansætte i alt 200 medarbejdere i centret.

Byggeriet af centret er i gang, og de første 50 medarbejdere er hyret. Centeret skal betjene både danske og svenske kunder, både via almindelig telefon, e-mail og sms, men også via videotelefoni og MMS.

Der har været tryk på investeringerne i det nyetablerede selskab. Fra selskabet købte den danske 3G-licens i 2001 og frem til udgangen af sidste år har 3 investeret godt en halv milliard kroner i Danmark.

3 er ejet af svenske Hi3G Access, som igen ejes af det Hong Kong-baserede Hutchison Whampoa med 60 procent og den svenske Wallenberg-families Investor-selskab med 40 procent. Hi3G har også en 3G-licens i Sverige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo