Samsung forbyder kameratelefoner

Frygt for industrispionage får Samsung Electronics til at bandlyse kameratelefoner i produktionen, selv om netop de telefoner er nogle af de vigtigste produkter for verdens tredjestørste producent af mobiltelefoner. Klistermærker over kameralinserne er den lidet teknologiske løsning på problemet.

Sydkoreanske Samsungs egne mobiltelefoner er blevet mere smarte, end selskabet selv bryder sig om.

Risikoen for at medarbejderne misbruger mobiltelefoner med indbygget kamera til industrispionage, får den koreanske elektronikproducent til at forbyde brug af kameratelefoner i en række af sine fabrikker, skriver Financial Times.

- Brug af kameratelefoner bliver begrænset i vores mest sårbare afdelinger såsom research, udvikling og halvleder-laboratorier, udtaler Samsung.

Kameratelefoner er ellers meget udbredte i Sydkorea, men også udenfor landet, som er kendetegnet af superfascination af de nyeste gadgets, frygter virksomheder spionage via miniaturekameraerne. Eksempelvis har Volvo forbudt telefonerne på alle sine fabrikker.

Blandt andet derfor har den japanske mobilproducent, J-Phone, forsynet sine telefoner med en tone, der advarer om, at der bliver taget et billede. Så smarte er Samsung dog ikke i dette tilfælde. I stedet skal selskabets ansatte sætte et klistermærke over kameralinsen, hvis de insisterer på at have telefon med på arbejde.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S