CRM-firma lukker og slukker i Danmark

Update Software forlader Danmark uden på noget tidspunkt at have tjent penge. Moderselskabet, den østrigske leverandør af kundestyringsystemer, fylder gældshullerne op efter det danske selskab.

Dagene er talt for det østrigske Update.com's afdeling i Danmark, Update Software. Gældsplaget og med en historie med underskud på underskud lukker selskabet.

I 2002 var CRM-selskabets forretning tæt på ikke eksisterende. Den gav kun en bruttofortjeneste på lidt under en million kroner og et tab på næsten 3 millioner.

Update Software har aldrig præsteret overskud på bundlinjen og bare fra og med år 2000 har selskabet tabt 12 millioner kroner. Samtidig har der været hul i pengekassen, stort set siden selskabets start, og i 2002 var der en negativ egenkapital på 15,5 millioner kroner og en gæld tæt på 17 millioner.

Selskabets kreditorer kommer dog ikke til at stå med håret i postkassen. Det østrigske leverandør af kundestyringssystemer træder til med kontanter og betaler gælden ud.

Sidste år var ellers udråbt til det store ekspansionsår, hvor Update Software skulle erobre sin del af det nordiske CRM-marked.

- Vi er fokuserede nu, og så er det bare ud over stepperne, sagde Updates Skandinaviske direktør, Henrik Nilsen, dengang.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra direktionen om, hvorfor det nu er gået så galt.

Update Software havde 5 medarbejdere i 2002.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere