It-branchen efter ny regering: Er vi købt eller solgt?

Der er ikke himmelhenrykt jubel i it-industrien oven på opsplitningen af it- og teleområderne på hele fire ministerier. Spørgsmålene trænger sig på.

Artikel top billede

Læs også:
It hives helt ud af Videnskabsministeriet

IT- og Telestyrelsen trækker stikket ud og lukker

Dagens første umiddelbare reaktioner omkring Morten Østergaards (R) udnævnelse til videnskabsminister var stærkt positive fra it-industrien.
 
Her er nemlig en mand, der både har praktisk erfaring med it-faget og flere års it-politisk baggrund fra folketingssalen.
 
Efter nyheden om, at it- og telefagene bliver fordelt på fire ministerier, er optimismen dalet betydeligt.
 
Skal vi le eller græde?
"Opsplitningen af it- og teleområdet efterlader en med det store spørgsmål: Er dette en op- eller nedprioritering af it og tele?" spørger direktør for ITEK, Dansk Industris it-forening, Tom Togsverd.
 
Han ved ikke, 'om man skal le eller græde', fordi den overraskende opsplitning umiddelbart er svær at se de helt store fordele i.
 
"Man kunne godt sige, at det giver god mening at placere tele-området i Vækst- og Erhvervsministeriet, fordi der så kommer en tættere koordinering mellem tele-konkurrence og -regulering. Men den nuværende, undskyld tidligere, samling af forskning, innovation og it- og teleområdet hos Videnskabsministeriet gav dog ellers fin mening," lyder det fra Tom Togsverd.
 
Frygter politiks fnidder
Heller ikke administrerende direktør i brancheforeningen IT-Branchen Morten Bangsgaard er himmelhenrykt over de nye it-politiske tider i Danmark.
 
"Vi havde høje forventninger til it- og teleområdet som drivere til vækst, men med opsplitningen af it og tele på flere ministerier er jeg bekymret for, om vi kan få indfriet ambitionerne," lyder det fra Morten Bangsgaard.
 
Han forklarer sin bekymring med, at hvis it- og tele-områderne bliver kastebolde rundt mellem flere ministerier, kan netop de to områder risikere at blive tabere i politisk fnidder og ressort-kampe mellem de fire ministerier, hvilket på ingen måde var hensigten.
 
"Taberen kan meget vel blive vækst-dagsordenen," lyder vurderingen fra Morten Bangsgaard, der dog hellere end gerne stiller sig til rådighed for samarbejde med den nye regering.
 
Giv danskerne it-færdigheder
Hos it-interesseorganisationen Dansk IT hæfter de sig ikke ved hverken personer eller ressort-fnidder på tværs af ministerier.
 
Her har foreningen derimod en klar it-ønskeliste til den nye regering.
 
Det drejer sig først og fremmest om at udbrede de bedste velfærdsteknologier til hele landet, skabe bedre it-færdigheder i befolkningen og fjerne multimedieskatten, hvilket meget tyder på bliver en realitet inden længe.
 
Derudover har Dansk IT ønsker om, at lovgivningen skal revideres til en digital verden, synliggørelse og investering i salg af offentlige data samt ikke mindst revision af den nuværende udbudspraksis, hvilket også ser ud til at være under opsejling.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S