Medarbejdere køber dansk Ericsson-afdeling

10 medarbejdere i Ericssons Bluetooth-afdeling i Aalborg har købt Ericssons Bluetooth-produkt Blipnet. De 10 medarbejdere er selv kommet med alle pengene til købet, men udelukker ikke, at andre investorer kan komme til senere.

10 medarbejdere i Ericssons danske Bluetooth-afdeling i Aalborg har købt den teknologi, de arbejdede med for Ericsson og lagt den over i deres eget selskab.

- Vi har lavet et management buy-out på Ericssons Bluetooth-produkt Blipnet. Vi er 10 medarbejdere, og det er de 10 medarbejdere, der har siddet på udviklingen af produktet de seneste tre år, siger Peter Knudsen, der er administrerende direktør i det nye firma, der har fået navnet Blip Systems.

Det er Ericssons strategiske valg om at koncentrere kræfterne om kerneforretningen, der primært går mod teleoperatører, der er baggrunden for at udskille afdelingen.

Stadig konsulenter

Hverken Ericsson eller Blip Systems vil sige noget om prisen på teknologien, men Peter Knudsen oplyser, at de 10 medarbejdere er kommet med alle de nødvendige penge til købet, og at der i første omgang ikke er eksterne investorer med i billedet.

Ifølge Peter Knudsen har der allerede været kontakt med mulige investorer, men en mulig kapitaltilførsel vil, alt efter hvilken strategi Blip Systems vælger, tidligst finde sted til næste år.

- Det kan godt være, at vi beslutter at ansætte to til tre sælgere mere, og så vil vi få behov for at få tilført ekstra kapital, siger han.

Ericsson har allerede i dag kunder til Blipnet, og Peter Knudsen forventer, at disse kunder følger med. Men endnu er der ikke omsætning nok til at aflønne alle 10 medarbejdere.

Derfor vil de 10 udbrydere også tilbyde konsulenttjenester inden for Bluetooth - blandt andet for Ericsson. Peter Knudsen forventer dog, at Blipnet allerede næste år vil omsætte tilstrækkeligt til at betale alle selskabets regninger.

Java

Blipnet anvendes blandt andet i positioneringssystemet Blueposition, der blandt andet er taget i brug i Folketinget, men Peter Knudsen har store forventninger til nye udviklingsområder.

- Alle de forudsigelser, vi har set om markedet, har været meget lovende, men selv om vi ikke tror på dem alle, så er vi enige om, at der er tale om et vækstområde. Det gælder ikke mindst nye mobiltelefoner med åbne Java-platforme, hvor man kan komme ned og bruge Bluetooth-interface på telefonen ved at skrive Java-applikationer, siger Peter Knudsen.

Blip Systems satser på en model med partnere, hvor Blip Systems blandt andet leverer Java-interface til serveren, som partnerne skal bygge deres applikationer oven på.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse