Windows 8 skal øge salget af ultrabooks

Ultrabooks med Windows 8 kommer på markedet til næste år, og Microsoft-styresystemet kan hjælpe med at øge efterspørgslen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mere end 60 ultrabook-design kan komme på hylderne næste år, og omkring 11 design vil blive gjort tilgængelige ved udgangen af i år.

Det vurderer Tom Kilroy, som er senior vice president og general manager for verdensomspændende salg hos Intel, under et interview i forbindelse med virksomhedens regnskab for tredje kvartal.

Windows 8 kan hjælpe med at øge efterspørgslen på ultrabooks i anden halvdel af næste år i forbindelse med skolestart og julesalg, forklarede Tom Kilroy.

Udover Windows 8 vil ultrabooks også indeholde næste generations Core-processorer baseret på mikroarkitekturen Ivy Bridge, som vil byde på forbedringer i forhold til både ydelse og grafik, fortalte han. Omkring fire ud af 10 solgte bærbare computere ved slutningen af næste år vil være ultrabooks, mener han.

"At dømme efter begejstringen er det et realistisk mål," sagde han.

Microsoft har ikke svaret på spørgsmålet om, hvornår Windows 8 kommer på markedet. Microsoft udgav et udvikler-preview af styresystemet i sidste måned, og næste skridt er en betaudgivelse, sagde administrerende direktør for Microsoft, Steve Ballmer, under sidste uges tale ved Dell World.

Intel beskriver ultrabooks som en ny kategori af tynde og lette bærbare computere med tablet-funktioner som muligheden for altid at være tændt og altid at være forbundet. Ultrabook-kategorien blev introduceret denne sommer for at genoplive interessen i pc'er, som ellers har været for nedadgående i forbindelse med den voksende interesse for tablets.

De første ultrabooks er allerede annonceret af pc-producenterne Lenovo, Acer, Asus og Toshiba, og de vil køre på Intels Core-processorer baseret på den nuværende mikroarkitektur Sandy Bridge. En ultrabook ligner en Macbook Air, men er lidt tyndere.

Næste års ultrabooks vil kunne prale med bedre batterilevetid og touch-skærme for at udnytte den touch-baserede brugerflade, Metro, i Windows 8, fortæller ledelsen i Intel. Ivy bridge-processorerne vil desuden give bedre grafik og sikkerhed.

For dyre for almindelige forbrugere

Med en nuværende gennemsnitspris på omkring 5.500 kroner er ultrabooks blev dømt for dyre for en del forbrugere. Intels administrerende direktør Paul Otellini anerkender, at økonomien er dårlig og at markedet er pris-følsomt, men han siger, at udviklingen af ultrabooks stadig kun er i sin begyndelse, og at prisen kan falde til næste år.

"Når man ser på, hvor ultrabooks står i denne sæson... næste år vil man opleve dem fra 4000 kroner og op," sagde Paul Otellini. Faldende priser på ultrabook-komponenter, som for eksempel touch-skærme og solid state-drev, vil medvirke til prisfaldet, forklarede Paul Otellini.

Windows 8 burde styrke ultrabook-salget, eftersom Intel historisk set altid har haft gavn af nye Windows-udgivelser, sagde Paul Otellini. Efter en lang nedgangsperiode i forbindelse med krisen sendte udgivelsen af Windows 7 i oktober 2009 pc-salget op igennem taget, så årets tredje kvartal ifølge Gartner blev Intels "bedste set i forhold til året før" i syv år.

Intels forretning for bærbare computere bliver stadig hjulpet på vej af Windows 7, efterhånden som virksomhederne udskifter, fortalte Tom Kilroy.

Windows 8 virker også på tablets, og det kan muligvis også hjælpe Intel på det marked, siger Tom Kilroy. Men Intel står over for en udfordring i form af ARM, hvis processorer findes i de fleste tablets i dag. Microsofts Windows 8 virker både på x86 og ARM-processorer, og Qualcomm, Nvidia og Texas Instruments arbejder alle på at skabe ARM-baserede chip til enheder med Windows 8.

Selv om ARM er dominerende på det marked, understreger Paul Otellini, at Intel kan differentiere sig ved at bidrage med legacy-support fra pc'er til tablets - en funktion som mange brugere efterspørger. Microsoft har fortalt, at Windows 8 tablets med ARM-processorer ikke vil kunne køre gamle Windows 7-applikationer skrevet til x86 chip.

Intel er desuden ved at klargøre smartphones og tablets med Googles styresystem Android baseret på en Atom-chip med kodenavnet Medfield. Enheder med Medfield vil komme i handlen i første halvdel af næste år.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job