Nokias første Windows Phone klar til frigivelse

Nokias Stephen Elop er klar med de første smartphones med Microsofts Windows Phone-styresystem.

Artikel top billede

(Foto: NOKIA /)

Læs også:

Nokia fyrer tusindvis af medarbejdere

Computerworld News Service: Nokia har offentliggjort et negativt resultat og et fald i omsætningen for årets tredje kvartal på trods af at have solgt flere telefoner, end analytikerne forventede.

Selskabet har offentliggjort en kvartalsomsætning på 66,85 milliarder kroner, hvilket er 13 procent mindre end for samme periode sidste år, og et underskud på 506 millioner kroner sammenlignet med et nettoresultat for samme periode sidste år på knap 3,94 milliarder kroner.

Selskabet er helt afhængigt af salget af sine telefoner. I årets tredje kvartal solgte Nokia 106,6 millioner telefoner sammenlignet med 110,4 millioner i samme periode sidste år. Det er dog stadig mere, end hvad analytiker Geoff Blaber fra CCS Insight havde forventet.

Kunderne betalte dog langt mindre for deres Nokia-telefoner. Den gennemsnitlige salgspris faldt fra 484 kroner til 380 kroner.

"Det er tydeligt, at Nokia har foretaget en aggressiv prissætning for at øge salgstallet," vurderer Blaber.

Telefoner med to sim-kort

Selvom den største årsag til Nokias aktuelle problemer er at finde i en mangel på konkurrencedygtige smartphones, så har det tidligere været en mangel på telefoner med plads til to SIM-kort, der har skadet selskabet.

Nu har Nokias introduktion af telefoner med plads til to SIM-kort dog været med til at holde gang i salget, forklarer Blaber.

Nokia solgte i tredje kvartal omkring 18 millioner telefoner med plads til to SIM-kort, hvilket har gjort det muligt for selskabet at vinde markedsandele i for eksempel Indien, hvor de såkaldte dual-SIM-telefoner er populære.

Derudover solgte Nokia 16,8 millioner smartphones i tredje kvartal. Det er en smule færre end Apple, der solgte knap 17,1 millioner af sine smartphones. I tredje kvartal sidste år solgte Nokia til sammenligning 27,1 millioner smartphones, mens Apple solgte 14,1 millioner.

Nu kommer Windows Phone-telefonerne

Der er nu gået over otte måneder, siden Nokia offentliggjorde sin beslutning om at satse på Microsofts Windows Phone. Det forventes, at Nokias arbejde på den front vil bære frugt i næste uge, idet selskabet da sandsynligvis vil lancere sit første produkt eller sine første produkter ved begivenheden Nokia World i London.

"Faktisk betyder, hvad Nokia gør i næste uge, mere end dette regnskab," vurderer Blaber.

Resultatet i dette kvartalsregnskab er faktisk udtryk for det bedste scenarie for Nokia, og i London skal selskabet ifølge Blaber vise, hvordan det planlægger at vokse i løbet af næste år med hjælp fra Windows Phone.

Nokia oplyser, at det er hensigten at sælge Windows Phone-baserede smartphones "til forbrugere i udvalgte lande senere i dette kvartal" og herefter "systematisk øge antallet af lande og lanceringspartnere i løbet af 2012."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

Nokia fyrer tusindvis af medarbejdere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS