Amanda-flytning koster 50 millioner

Det vil koste omkring 50 millioner kroner at flytte dele af det problematiske Amanda-system over på en ny udviklingsplatform, vurderer HPS-ekspert. Det bliver ikke nødvendigt med ekstrabevillinger, oplyser Arbejdsmarkedsstyrelsen, der har kendt til problemerne med udviklingssproget i årevis.

Når centrale dele af Amanda i løbet af de næste år skal flyttes fra det forældede HPS-værktøj over på en moderne platform, vil det koste omkring 50 millioner kroner.

Det vurderer Freddi Dreier, administrerende direktør for den nordiske afdeling af Bluephoenix Solutions, der udvikler IT-systemer til det offentlige og den finansielle sektor med værktøjet Appbuilder, der er den moderne udgave af HPS.

- Vi har stor erfaring med at flytte avancerede systemer baseret på HPS videre til Appbuilder og derigennem give kunden mulighed for nye afviklingsplatforme. Vi har eksempelvis været med til at ændre afviklingsplatformen for Sparekassernes Data Centrals (SDC) kernesystem til Java, så de ansatte i pengeinstitutterne uafhængigt og fleksibelt kan skifte OS/2 på pc'erne ud med et Windows-styresystem, fortæller Freddi Dreier.

- Jeg vurderer, med mit kendskab til Amanda og erfaringer fra lignende projekter, at det vil koste omkring 50 millioner kroner at flytte systemet over på en anden afviklingsplatform, såsom Java/OpenCobol. Størstedelen af denne udgift vil være til test, tilføjer han.

Ingen ekstrabevillinger

Arbejdsmarkedsstyrelsen og Beskæftigelsesministeriets IT (BIT), der driver Amanda, mener, det er for tidligt at sætte tal på, hvor meget migreringen til en anden udviklingsplatform kommer til at koste.

- Det er svært at sætte et konkret beløb på, da vi endnu ikke er helt sikre på, hvad kravene bliver fremover. Det er vigtigt at pointere, at vores vurderinger går på, at migreringen holder sig inden for, hvad vi har budgetteret med, så vi skal ikke ud og hente ekstrabevillinger, siger Mikala Kreiser, kontorchef i Arbejdsmarkedsstyrelsen.

Det kommer ikke som nogen overraskelse for Arbejdsmarkedsstyrelsen og BIT, at HPS er ved at uddø som udviklingssprog.

- Vi har HPS som et kritisk fokusområde. Det var også derfor, vi bad Gartner Group om at vurdere, hvordan fremtiden så ud for HPS-udviklingsværktøjet, siger Lars Kjær Winther, teknologichef for BIT.

På standby

Gartner Group-konsulenterne slog i deres evaluering af Amanda fast, at HPS er forældet om fem år, og anbefalede, at Amanda bliver flyttet over på en ny udviklingsplatform i løbet af de næste fem år, hvis man er "moderat risikovillig".

- Vi har fulgt udviklingen i HPS siden midten af 1990?erne. Udviklingsplatformen har aldrig fået den udbredelse og gennemslagskraft, som vi dengang vurderede, så Gartner Groups konklusioner kommer ikke bag på os. Det nye er, at vi nu har nogle konkrete årstal at forholde os til, siger Lars Kjær Winther.

Mikala Kreiser fra Arbejdsmarkedsstyrelsen oplyser, at næste skridt bliver at analysere nærmere, hvordan Amanda bedst muligt optimeres i forhold til de fremtidige krav.

- Vi er lidt på standby i øjeblikket, da der er en ny arbejdsmarkedsreform på banen, der lægger op til større samarbejde mellem staten - det vil sige os - og kommunerne om at få flere i arbejde. Det betyder, at Amanda i stigende grad skal tale sammen med kommunernes systemer, men vi ved endnu ikke i hvor vid udstrækning, siger Mikala Kreiser.

HPS lever videre

Hos Bluephoenix Solutions, der sidste år købte Finanssystem af SDC, tror man fortsat på HPS som udviklingssprog. Det er dog ikke i den gamle udgave, men i den nye version, der hedder Appbuilder.

- Vi har fortsat kunder, der efterspørger videreudvikling af deres systemer baseret på det gamle HPS, så det bliver vi selvfølgelig ved med at understøtte, men vi satser primært på Appbuilder fremover. De fleste af vores kunder har opgraderet eller er i gang med at opgradere til Appbuilder, fortæller Freddi Dreier.

Denne artikel stammer fra avisen Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job