Nye muligheder: IBM understøtter Windows på mainframes

IBM zEnterprise 196 vil fra næste måned kunne understøtte applikationer til Windows.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mainframes fra IBM vil inden længe understøtte Windows-applikationer og derved krydse en af de sidste store system-kløfter i datacentrene.

IBM har tidligere offentliggjort hensigter om at levere denne mulighed til sin zEnterprise 196-mainframe og oplyser nu, at Windows-understøttelsen bliver tilgængelig 16. december.

Mange datacentre har efterspurgt denne funktionalitet; der findes mange Windows-baserede applikationer heriblandt fra IBM selv, som tilgår data via mainframes. Sådanne applikationer har hidtil skullet administreres separat.

Denne nye understøttelse af Windows vil ifølge IBM forbedre sikkerheden og hastigheden i mainframe-baserede it-miljøer. Det vil gøre det muligt at forbinde systemer på et privat netværk og derved undgå andre netværks-hubs og få integreret administration.

Greg Lotko, som er business line executive for IBM's System z-division, udtaler, at tilføjelsen af Windows-understøttelse "er udtryk for en erkendelse af, at vi lever i en sammensat verden."

System z-platformen understøtter nu z/OS, Linux, Unix og Windows, påpeger han.

Verdenerne mødes

Analytiker Joe Clabby fra Clabby Analytics ser fordele for brugerne:

System z er kendt for sin evne til at køre transaktions- og batch-opgaver, mens Linux er god til Java-opgaver. Men derudover kan zBX-blades styres via System z, "hvilket gør det let at integrere og arbejde med sådanne data," siger han.

At slå styrings-funktionerne sammen vil ifølge Clabby reducere arbejdsbyrden, hvad angår administration af mainframe-miljøer med adskillige styresystemer.

"Hvis man kan administrere det på en enkelt arkitektur, så sparer man penge," siger Joe Clabby.

Jean Bozman, som er analytiker hos IDC, vurderer, at Windows-understøttelse vil resultere i hurtigere forbindelser mellem Windows-applikationerne og mainframen.

"Man vil få hurtigere ydelse og styring over hele linjen," siger hun.

IBM's beslutning om at understøtte Windows bekræfter ifølge Bozman IBM's opfattelse, at den distribuerede verden og mainframe-verdenen nærmer sig hinanden.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job