Sådan får du 28 kanaler gratis

Fra 11. - 27. november kan du få 28 kanaler på dit tv ganske gratis. Se her, hvordan du gør.

I det nye år bliver TV 2 betalingskanal, og det vil kunne mærkes, hvis du i dag modtager kanalen via (stue)antenne. 

For fortsat at se kanalen er du nødt til at finde dankortet frem og stifte bedre bekendtskab med Boxer, der står for det digitale, luftbårne tv-signal. 

Du skal derfor beslutte dig for, om du vil købe kanalen alene, eller om du vil tage det store skridt og investere i en større tv-pakke.

Vælger du det sidste, kan du i stedet for Boxer også vælge en af de andre udbydere som eksempelvis YouSee eller Stofa, hvis du har mulighed for at modtage tv-signal via din bredbåndsforbindelse. 

Selv om Boxer er alene om at sælge det digitale, luftbårne tv-signal, har det været svært for virksomheden at lokke mange kunder til. 

Det er på to år blevet til 100.000 kunder, mens konkurrenten YouSee har omkring en million. 

Derfor er det en gave til Boxer, at tv-seere, der modtager signal via antenne, til næste år skal betale for at se TV 2. 

"Efter nytår skal man have et Boxer-abonnement for at se TV 2's hovedkanal med en almindelig tv-antenne. Derfor vil vi allerede nu gerne give en forsmag på, hvad man kan se på 28 af de bedste kanaler. Dermed kan man i ro og mag vurdere, om der er nogen af de andre betalingskanaler, man gerne vil abonnere på ud over TV 2," siger Steen Ulf Jensen, administrerende direktør hos Boxer.

Ikke desto mindre giver det dig muligheden for med fjernbetjeningen at herske over 28 betalingskanaler i 17 dage til den nette sum af nul kroner.

I praksis kan du se 36 kanaler, da der oven i de 28 betalingskanaler selvfølgelig også er gratiskanalerne. Disse omfatter DR's kanaler, Folketingskanalen samt regionalstationen.

Sådan gør du

For at benytte dig af tilbuddet skal du være i besiddelse af en antenne og en MPEG4-DVB-T-modtager.

Tuneren er at finde på de fleste nye fjernsyn. Har du et ældre fjernsyn, skal du have en MPEG4-DVB-T-modtagerboks tilsluttet tv'et. Og så er du ellers klar til at zappe.

I boksen til højre kan du se en liste over de kanaler, du gratis kan se i perioden fra den 11. til den 27. november.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect