Sådan får du 28 kanaler gratis

Fra 11. - 27. november kan du få 28 kanaler på dit tv ganske gratis. Se her, hvordan du gør.

I det nye år bliver TV 2 betalingskanal, og det vil kunne mærkes, hvis du i dag modtager kanalen via (stue)antenne. 

For fortsat at se kanalen er du nødt til at finde dankortet frem og stifte bedre bekendtskab med Boxer, der står for det digitale, luftbårne tv-signal. 

Du skal derfor beslutte dig for, om du vil købe kanalen alene, eller om du vil tage det store skridt og investere i en større tv-pakke.

Vælger du det sidste, kan du i stedet for Boxer også vælge en af de andre udbydere som eksempelvis YouSee eller Stofa, hvis du har mulighed for at modtage tv-signal via din bredbåndsforbindelse. 

Selv om Boxer er alene om at sælge det digitale, luftbårne tv-signal, har det været svært for virksomheden at lokke mange kunder til. 

Det er på to år blevet til 100.000 kunder, mens konkurrenten YouSee har omkring en million. 

Derfor er det en gave til Boxer, at tv-seere, der modtager signal via antenne, til næste år skal betale for at se TV 2. 

"Efter nytår skal man have et Boxer-abonnement for at se TV 2's hovedkanal med en almindelig tv-antenne. Derfor vil vi allerede nu gerne give en forsmag på, hvad man kan se på 28 af de bedste kanaler. Dermed kan man i ro og mag vurdere, om der er nogen af de andre betalingskanaler, man gerne vil abonnere på ud over TV 2," siger Steen Ulf Jensen, administrerende direktør hos Boxer.

Ikke desto mindre giver det dig muligheden for med fjernbetjeningen at herske over 28 betalingskanaler i 17 dage til den nette sum af nul kroner.

I praksis kan du se 36 kanaler, da der oven i de 28 betalingskanaler selvfølgelig også er gratiskanalerne. Disse omfatter DR's kanaler, Folketingskanalen samt regionalstationen.

Sådan gør du

For at benytte dig af tilbuddet skal du være i besiddelse af en antenne og en MPEG4-DVB-T-modtager.

Tuneren er at finde på de fleste nye fjernsyn. Har du et ældre fjernsyn, skal du have en MPEG4-DVB-T-modtagerboks tilsluttet tv'et. Og så er du ellers klar til at zappe.

I boksen til højre kan du se en liste over de kanaler, du gratis kan se i perioden fra den 11. til den 27. november.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S