Sådan får du 28 kanaler gratis

Fra 11. - 27. november kan du få 28 kanaler på dit tv ganske gratis. Se her, hvordan du gør.

I det nye år bliver TV 2 betalingskanal, og det vil kunne mærkes, hvis du i dag modtager kanalen via (stue)antenne. 

For fortsat at se kanalen er du nødt til at finde dankortet frem og stifte bedre bekendtskab med Boxer, der står for det digitale, luftbårne tv-signal. 

Du skal derfor beslutte dig for, om du vil købe kanalen alene, eller om du vil tage det store skridt og investere i en større tv-pakke.

Vælger du det sidste, kan du i stedet for Boxer også vælge en af de andre udbydere som eksempelvis YouSee eller Stofa, hvis du har mulighed for at modtage tv-signal via din bredbåndsforbindelse. 

Selv om Boxer er alene om at sælge det digitale, luftbårne tv-signal, har det været svært for virksomheden at lokke mange kunder til. 

Det er på to år blevet til 100.000 kunder, mens konkurrenten YouSee har omkring en million. 

Derfor er det en gave til Boxer, at tv-seere, der modtager signal via antenne, til næste år skal betale for at se TV 2. 

"Efter nytår skal man have et Boxer-abonnement for at se TV 2's hovedkanal med en almindelig tv-antenne. Derfor vil vi allerede nu gerne give en forsmag på, hvad man kan se på 28 af de bedste kanaler. Dermed kan man i ro og mag vurdere, om der er nogen af de andre betalingskanaler, man gerne vil abonnere på ud over TV 2," siger Steen Ulf Jensen, administrerende direktør hos Boxer.

Ikke desto mindre giver det dig muligheden for med fjernbetjeningen at herske over 28 betalingskanaler i 17 dage til den nette sum af nul kroner.

I praksis kan du se 36 kanaler, da der oven i de 28 betalingskanaler selvfølgelig også er gratiskanalerne. Disse omfatter DR's kanaler, Folketingskanalen samt regionalstationen.

Sådan gør du

For at benytte dig af tilbuddet skal du være i besiddelse af en antenne og en MPEG4-DVB-T-modtager.

Tuneren er at finde på de fleste nye fjernsyn. Har du et ældre fjernsyn, skal du have en MPEG4-DVB-T-modtagerboks tilsluttet tv'et. Og så er du ellers klar til at zappe.

I boksen til højre kan du se en liste over de kanaler, du gratis kan se i perioden fra den 11. til den 27. november.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S