Desktop-virtualisering

Artikel top billede

Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp. (Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Tilbage til hovedartikel

Konceptuelt er desktop-virtualisering en videreudvikling af klient/server-teknologien med at benytte delte servermiljøer.

I desktop-virtualisering er den enkelte brugers programmer og data dog ikke delt med andre, og teknikken kræver derfor omkring fire gange så meget jern som i de delte servermiljøer.

Efter virtualisering af serverparken, er desktop-virtualisering det næste naturlige skridt for mange virksomheder.

Desktop-virtualisering går groft sagt ud på at adskille den fuldfede pc-oplevelse med medarbejdernes arbejdsenheder, som kan være en pc, mac eller en tynd klient uden egentlig computerkraft.

Data, programmer og processer kører og kan administreres fra centralt hold og tilgås af slutbrugerne via internettet.

Kører efter bøvl

Server manager Mikael Korsgaard Jensen fra Herning Kommune er fuld af lovord om desktop-virtualisering, som kommunen er klar til at rulle ud til 350 brugere efter længere tids bøvl med teknikken.

"Vi har fundet ud af, at brugerne i mange tilfælde ikke har fået helt samme ydelser som på deres egen pc, og det problem skulle vi have løst, før vi kunne rulle projektet ud i folks produktionsmiljøer," siger han og fortsætter:

"De fleste er jo vant til at arbejde på computere derhjemme, og de forventer at få samme fulde grafiske brugerflade på jobbet som derhjemme," lyder det fra Mikael Korsgaard Jensen, som dog tilføjer, at den helt det samme oplevelse næppe kan forventes inden for de næste par år.

"Grafikken og båndbredder har været to store udfordringer, som er løst nu. Folk skal dog ikke forvente, at de kan arbejde med tungt grafisk arbejde på en virtuel desktop. Til lettere grafisk arbejde og til almindelig kontorbrug er det dog en helt perfekt platform," understreger Hernings server manager.

Samme pris som en pc

Herning Kommune er efter de indledende tekniske børnesygdomme begyndt at kigge på at få kørt yderligere 600 virtuelle desktops ud til kommunens plejehjem, da det mobile plejepersonale skal til at journalisere direkte fra bærbare computere.

Kommunens dekstop-virtualiseringsløsning er View-klienten fra VMware.

"De virtuelle desktops giver en meget stor grad af fleksibilitet, og vi har valgt at køre videre med VMware, fordi vi i forvejen har stor VMware-ekspertise, som vi kan trække på og dermed undgå de helt store uddannelsesseancer," fortæller Mikael Korsgaard Jensen.

Han siger, at han snildt kan forestille sig blandede desktop-miljøer med fuldfede pc'er og virtuelle desktops alt efter arbejdsopgaverne. Derimod er server manageren ikke meget for at blande alt for mange producenter ind i den virtuelle desktop-infrastruktur, da det giver mere vedligeholdelsesarbejde.

"De virtuelle desktops er ikke billigere end en traditionel pc, men gevinsten ligger i slutbrugernes fleksibilitet, da de kan logge på deres eget desktop-miljø alle steder fra," siger han og tilføjer, at administrationen også er en kæmpe fordel i desktop-virtualisering.

Overbeviste bossen

Mikael Korsgaard Jensen kan på længere sigt godt forestille sig en ordning, hvor medarbejdere får en pose penge til at købe deres eget it-udstyr for, og det så er it-administrationens opgave at pakke applikationerne sikkerhedsmæssigt ind i virtualisering.

"Man skal dog huske på, at 'one-size-fits-all' ikke gælder på virtuelle desktops, så der vil ganske givet være stor forskel fra organisation til organisation på, hvor meget og hvor mange virtuelle desktops den enkelte virksomhed kan få gavn af."

Hernings server manager forudsiger samtidig, at den fremtidige udfordring med at få virtuelle desktop-miljøer ind i organisationen snarere er politisk end teknisk og organisatorisk.
"Det tog mig personligt to år at overbevise min organisation om, at server-virtualisering er smart," fortæller han.

Tilbage til hovedartikel

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job