Teleankenævn kimet ned efter fire dage

Et nyt teleankenævn, der mere effektivt skal behandle tvister mellem teleselskaberne og deres kunder, er blevet kimet ned siden åbningen sidste fredag. Det tyder på, at forventningen om mellem 900 og 1000 klager om året kan være skudt for lavt.

Fra den første dag har der været travlhed hos det nye teleankenævn, der er stiftet af Telekommunikationsindustrien og Forbrugerrådet.

Ifølge JyskeVestkysten har nævnet siden åbningen sidste fredag modtaget 140 telefonopkald og omkring 30 breve og e-mails fra utilfredse forbrugere, der vil klage over deres teleselskab.

Teleankenævnet havde forventet at behandle 900-1000 klager om året, men det tal kan ske blive noget højere.

- Hvis strømmen af henvendelser fortsætter i dette tempo, vil vi få flere end 1000 sager om året. Man må sige, at vi har fået en flyvende start, siger sekretariatschef Marianne Bundgaard til JyskeVestkysten.

Foreløbig er kontoret i det indre København bemandet med fem medarbejdere, men det skal snart fordobles for at kunne håndtere klagerne.

Mange af klagerne handler tilsyneladende om kunder, der ikke kan få lov til at opsige deres telefonabonnement og måske ligefrem ikke kan få kontakt med deres teleselskab.

Hidtil har forbrugere med teleproblemer skullet gætte sig til, om det var IT- og Telestyrelsen, Forbrugerklagenævnet eller Telebrugernævnet, de skulle rette deres klager til, men den forvirring skulle være forbi nu med Teleankenævnet.

Det er op til det enkelte teleselskab, om det vil tilslutte sig ordningen, men ankenævnet behandler klager over samtlige selskaber - uanset om selskabet er med i ordningen eller ej.

Relevant link

Teleankenævnet (foreløbig hjemmeside)

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse