Teleankenævn kimet ned efter fire dage

Et nyt teleankenævn, der mere effektivt skal behandle tvister mellem teleselskaberne og deres kunder, er blevet kimet ned siden åbningen sidste fredag. Det tyder på, at forventningen om mellem 900 og 1000 klager om året kan være skudt for lavt.

Fra den første dag har der været travlhed hos det nye teleankenævn, der er stiftet af Telekommunikationsindustrien og Forbrugerrådet.

Ifølge JyskeVestkysten har nævnet siden åbningen sidste fredag modtaget 140 telefonopkald og omkring 30 breve og e-mails fra utilfredse forbrugere, der vil klage over deres teleselskab.

Teleankenævnet havde forventet at behandle 900-1000 klager om året, men det tal kan ske blive noget højere.

- Hvis strømmen af henvendelser fortsætter i dette tempo, vil vi få flere end 1000 sager om året. Man må sige, at vi har fået en flyvende start, siger sekretariatschef Marianne Bundgaard til JyskeVestkysten.

Foreløbig er kontoret i det indre København bemandet med fem medarbejdere, men det skal snart fordobles for at kunne håndtere klagerne.

Mange af klagerne handler tilsyneladende om kunder, der ikke kan få lov til at opsige deres telefonabonnement og måske ligefrem ikke kan få kontakt med deres teleselskab.

Hidtil har forbrugere med teleproblemer skullet gætte sig til, om det var IT- og Telestyrelsen, Forbrugerklagenævnet eller Telebrugernævnet, de skulle rette deres klager til, men den forvirring skulle være forbi nu med Teleankenævnet.

Det er op til det enkelte teleselskab, om det vil tilslutte sig ordningen, men ankenævnet behandler klager over samtlige selskaber - uanset om selskabet er med i ordningen eller ej.

Relevant link

Teleankenævnet (foreløbig hjemmeside)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere