Husk nu: Nye cyberuddannelser må ikke kannibalisere på dem, som vi allerede har

Klumme: Danmark har brug for flere it- og cyberspecialister. Men nye uddannelser må ikke udvikles som parallelle spor, der svækker datateknikeruddannelsen og bryder den sammenhæng, som arbejdsmarkedet har brug for.

Artikel top billede

(Foto: Flipsnack / Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Forsknings- og uddannelsesminister Christina Egelund (M) har netop godkendt 44 nye uddannelser og udbud i hele landet – herunder flere inden for it og cybersikkerhed.

Det understreger en vigtig pointe: Behovet for cyber- og it-specialister er massivt, og det vokser.

Det er en udvikling, som vi i Dansk Metal hilser velkommen.

Men selvom de nye uddannelser tegner positivt for den nye ministers fokus, så er det afgørende, at vi ikke mister blikket for sammenhængen i uddannelsessystemet.

Cybersikkerhed er allerede en del af data- og kommunikationsuddannelsen, hvor elever opbygger stærke praksisnære kompetencer inden for drift, netværk og sikkerhed.

Det er en tilgang, hvor teori og praksis går hånd i hånd – og som giver virksomhederne medarbejdere, der kan omsætte viden til handling fra dag ét.

Nye uddannelser må ikke blive parallelle spor

Når der oprettes uddannelser i cybersikkerhed på erhvervsakademierne, er det afgørende, at de ikke udvikles som parallelle spor til datateknikeruddannelsen.

De skal i højere grad være en naturlig forlængelse.

Erhvervsakademierne har rødder i de tekniske skoler og er netop etableret for at bygge bro mellem erhvervsuddannelser og videregående uddannelser. Den styrke skal fastholdes i reformarbejdet.

Hvis vi i stedet udvikler uddannelserne hver for sig, risikerer vi at kannibalisere på hinanden og svække den samlede indsats.

Det er en reel udfordring i en tid, hvor cybertruslen er stigende, og behovet for kompetencer kun går én vej.

Pointen er ikke, at cybersikkerhed ikke hører hjemme på videregående niveau. Tværtimod.

Men uddannelserne skal tænkes sammen, så det bliver oplagt for en datatekniker at læse videre. På den måde får arbejdsmarkedet glæde af begge kompetenceniveauer.

It-specialister uddannes ikke kun ét sted i systemet. De bliver til i et samspil mellem uddannelser.

Hvis vi vil styrke Danmarks cyberberedskab, handler det derfor ikke kun om flere uddannelsespladser – men om bedre sammenhæng.

I Metalindustriens Uddannelsesudvalg indgår vi meget gerne i en drøftelse med erhvervsakademierne om, hvordan indholdet i uddannelserne bedst tilrettelægges, så de ikke kannibaliserer, men bygger oven på vores gode erhvervsuddannelser.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job