Husk nu: Nye cyberuddannelser må ikke kannibalisere på dem, som vi allerede har

Klumme: Danmark har brug for flere it- og cyberspecialister. Men nye uddannelser må ikke udvikles som parallelle spor, der svækker datateknikeruddannelsen og bryder den sammenhæng, som arbejdsmarkedet har brug for.

Artikel top billede

(Foto: Flipsnack / Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Forsknings- og uddannelsesminister Christina Egelund (M) har netop godkendt 44 nye uddannelser og udbud i hele landet – herunder flere inden for it og cybersikkerhed.

Det understreger en vigtig pointe: Behovet for cyber- og it-specialister er massivt, og det vokser.

Det er en udvikling, som vi i Dansk Metal hilser velkommen.

Men selvom de nye uddannelser tegner positivt for den nye ministers fokus, så er det afgørende, at vi ikke mister blikket for sammenhængen i uddannelsessystemet.

Cybersikkerhed er allerede en del af data- og kommunikationsuddannelsen, hvor elever opbygger stærke praksisnære kompetencer inden for drift, netværk og sikkerhed.

Det er en tilgang, hvor teori og praksis går hånd i hånd – og som giver virksomhederne medarbejdere, der kan omsætte viden til handling fra dag ét.

Nye uddannelser må ikke blive parallelle spor

Når der oprettes uddannelser i cybersikkerhed på erhvervsakademierne, er det afgørende, at de ikke udvikles som parallelle spor til datateknikeruddannelsen.

De skal i højere grad være en naturlig forlængelse.

Erhvervsakademierne har rødder i de tekniske skoler og er netop etableret for at bygge bro mellem erhvervsuddannelser og videregående uddannelser. Den styrke skal fastholdes i reformarbejdet.

Hvis vi i stedet udvikler uddannelserne hver for sig, risikerer vi at kannibalisere på hinanden og svække den samlede indsats.

Det er en reel udfordring i en tid, hvor cybertruslen er stigende, og behovet for kompetencer kun går én vej.

Pointen er ikke, at cybersikkerhed ikke hører hjemme på videregående niveau. Tværtimod.

Men uddannelserne skal tænkes sammen, så det bliver oplagt for en datatekniker at læse videre. På den måde får arbejdsmarkedet glæde af begge kompetenceniveauer.

It-specialister uddannes ikke kun ét sted i systemet. De bliver til i et samspil mellem uddannelser.

Hvis vi vil styrke Danmarks cyberberedskab, handler det derfor ikke kun om flere uddannelsespladser – men om bedre sammenhæng.

I Metalindustriens Uddannelsesudvalg indgår vi meget gerne i en drøftelse med erhvervsakademierne om, hvordan indholdet i uddannelserne bedst tilrettelægges, så de ikke kannibaliserer, men bygger oven på vores gode erhvervsuddannelser.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S