Siemens flytter højtuddannedes job østpå

Lønnen er lav og uddannelsesniveauet steget i lande som Rumænien, Kina og Indien. Derfor flytter Siemens ifølge et internt papir arbejdspladser inden for softwareudvikling væk fra Tyskland, USA og Østrig.

Tyske Siemens flytter ifølge interne papirer store dele af sine højtlønnede job til højtspecialiserede ansatte til billigere lande som Kina, Indien og Østeuropa.

Ledelsen i Siemens har allerede taget flere afgørende skridt mod at flytte jobbene i store dele af sine virksomheder inden for softwareudvikling i Tyskland, USA og Østrig.

Flytningen bliver koordineret af to datterselskaber i koncernen. Og chefen i et af de to datterselskaber lægger i et internt papir ord til flytningen.

- Ledelsen i Siemens har omkring årsskiftet meldt ud, at den stadigt voksende forretning inden for softwareudvikling skal forlægges til såkaldte low cost-regioner som eksempelvis Østeuropa, Indien og Kina, siger chefen ifølge Süddeutsche Zeitung.

Ledelsen i Siemens benægter dog, at der er taget en endelig beslutning.

Årsagen til flytningen er, at en højtspecialiseret udvikler i Rumænien eller Kina kun skal have 10 til 20 procent af den løn, en tysk udvikler kræver. Samtidig er uddannelsesniveauet i de billigere lande steget meget de senere år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg