Hver tredje danske e-mail indeholdt orm

Sobig.F udgjorde næsten en ud af tre e-mails til TDC's kunder, da ormens hærgen var på sit højeste midt i sidste uge. Ormen er stadig aktiv, men da det mislykkedes for den at opdatere sig selv, er angrebet ved at klinge af.

Så er der endegyldigt ved at være noget om, at ormen Sobig.F's angreb er ved at klinge af. Men sikke en uge at kigge tilbage på.

Da ormens hærgen var på sit højeste tirsdag og onsdag, udgjorde den næsten en af ud af tre e-mails, som blev sendt til danske internet-brugere. Det viser tal fra landets største internetudbyder, TDC.

På en normal dag ekspederer TDC mellem halvanden og to millioner e-mails for kunderne. Allerede tirsdag besluttede TDC sig for at bremse alle mails med Sobig.F, ganske enkelt fordi spidsbelastningerne ellers kunne lægge mail-serverne ned.

Det tog lidt tid, inden TDC fik styr på statistikken for, hvor mange mails med Sobig.F selskabet stoppede. Men da den kom op at køre, blev 600.000 mails bremset på ét døgn.

Nem at sortere fra

Ifølge sikkerhedschef Per B. Hansen, TDC Internet, kan tallet have været helt oppe på en million mails, inden statistikken blev lagret korrekt.

Per B. Hansen understreger, at TDC normalt ikke spærrer mails med virus eller orme, heller ikke selv om han er sikker på, at det har hjulpet med til at begrænse spredningen af Sobig.F. Teleselskabet vil nødigt risikere at bremse bare en eneste mail, som en af kunderne skulle have modtaget.

Netop Sobig.F var dog enkel at sortere fra, og derfor var beslutningen om at stoppe ormen heller ikke svær.

Det seneste døgn har TDC stoppet 350.000 Sobig-mails. Selv om en ud af seks mails altså stadig skyldes orme-angrebet, så er der ikke længere tvivl om, at angrebet klinger af.

Det skyldes blandt andet, at det ikke lykkedes orme-programmøren at få den seneste Sobig-variant til at opdatere sig selv. Det skulle være sket ved at kontakte 20 udvalgte computere fredag aften, men dem fik internet-udbyderne lukket for.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension