Mystisk: Hackere lukker og slukker for Duqu-botnet

Lukket og slukket. Hackere har renset serverne bag Duqu-botnettet for alle filer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hackerne bag botnettet Duqu har lukket ned for spionage-virksomheden, fortæller en sikkerheds-researcher i denne uge.

De 12 kendte command-and-control-servere til Duqu blev renset for alle filer d. 20. oktober 2011, fortæller Kaspersky Lab.

Det skete bare to dage efter antivirus-firmaet Symantec gik til offentligheden med sin analyse af Duqu, som er det trojaner-baserede botnet, som mange sikkerhedseksperter mener deler kode og karakteristik med Stuxnet, som er den super-sofistikerede orm, der sidste år saboterede Irans atomprogram.

Både Symantec og Kaspersky mener, at Duqu er designet af hackere, der sandsynligvis har fået opbakning fra et ukendt lands regering.

Skabt til at spore installationer

I modsætning til Stuxnet er Duqu ikke skabt til at ødelægge centrifuger til uran-berigelse men til at opspore sårbare installationer og computernetværk, der kan bane vej for en anden orm målrettet styresystemerne.

"Jeg tror, at den del af Duqu-operationen er lukket nu," siger Roel Schouwenberg, der er senior researcher hos Kaspersky, i en e-mail.

"[Men] det betyder ikke, at der ikke kan være en ny/modificeret operation på vej."

Tidligere onsdag oprettede en anden Kaspersky-ekspert en opdatering om virksomhedens undersøgelse af Duqu, der også nævner hovedrengøringen 20. oktober.

Ifølge Kaspersky har hver variant af Duqu - og sikkerhedsfirmaet kender til 12 versioner - anvendt andre, kompromitterede servere til at håndtere de inficerede pc'er med den specifikke version af malwaren. Serverne fandtes blandt andet i Belgien, Indien, Holland og Vietnam.

Slettet alle filer

"Angriberne har slettet alle filer på alle de servere, de har brugt siden 2009," siger Kaspersky.

Hackerne har også sørget for at dobbelttjekke bagefter, at alt nu også var væk, bemærker Kaspersky.

"Alle [command-and-control servere] vi har undersøgt, er helt rensede," fortæller Roel Schouwenberg.

Kaspersky har også gjort opdagelser, som stadig mangler en forklaring.

Har måske fundet hul i OpenSSH

Angriberne var hurtige til at opdatere de kompromitterede serveres version af OpenSSH - til Open BSD Secure Shell, som er et open source-baseret toolkit til kryptering af internettrafik - til en nyere udgave, fra 4.3-versionen og til den nyere 5.8.

Der har været forlydender om, at OpenSSH indeholder en ikke-rettet, eller 'zero-day', sårbarhed i den gamle version, der kan være blevet udnyttet af Duqu-hackerne til at overtage kontrollen over legitime servere.

Kaspersky afviser teorien med et argument om, at det er "for uhyggelig" en tanke.

Alligevel er det det en af de to forklaringer, som Roel Schouwenberg tilbyder i forhold til den hurtige opdatering til OpenSSH 5.8.

"Den logiske forklaring må være, at vi enten står over for en sårbarhed i den gamle version, og/eller en ny funktion i den nyere version, der kan være brugbar for angriberne," siger Roel Schouwenberg.

Ved at opdatere OpenSSH fra den muligvis sårbare OpenSSH 4.3 har Duqu-udviklerne måske villet sikre sig, at ingen andre kriminelle kan stjæle deres stjålne server.

Iran, som sidste år anerkendte, at flere systemer, heriblandt fra landets atomprogram, var blevet inficeret med Stuxnet, indrømmede for to uger siden, at Duqu også har sneget sig ind på computere i landet.

Duqu er blevet sporet til angreb i flere lande end Iran, som for eksempel Sudan, og har muligvis været under konstruktion siden august 2007.

Læs også:

Microsoft klar med hotfix til Duqu.

Microsoft: Sådan blokerer du for Duqu.

Professionelle bagmænd skræddersyer Duqu-angreb

Nu kan du få et open source-toolkit til kamp mod Duqu

Sikkerhedseksperter: Her er den nye Stuxnet-trussel

Det næste Stuxnet-angreb er på vej

Derfor retter Microsoft ikke trojaner-fejl

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS