Artikel top billede

Apple kan få tysk forbud mod salg af iPhone og iPad

En tysk domstol har afgjort at Apple krænker et GPRS-patent fra Motorola. Det kan betyde et stop for salget af iPhone og iPad i Tyskland.

Apple har lidt et alvorligt nederlag i en patentretssag mod Motorola i Tyskland.

En tysk domstol i Mannheim har afgjort at Apple krænker et af Motorolas GPRS-patenter med sine produkter.

Det kan betyde at Apple ikke længere må sælge sin iPhone og 3G-udgaven af iPad på det tyske marked.

Sagen handler om et europæisk patent med nummeret 1010336B1, der beskriver en teknologi til datatransmission i mobilnet. Denne teknologi er en central del af GPRS (General Packet Radio Service).

Apple har ikke afvist patentets gyldighed og har også tilbudt at betale licens til Motorola; men de to parter kunne ikke nå til enighed om vilkårene.

Apple forbeholder sig retten til at klage over patentet, hvis Motorola forlanger erstatning for tidligere krænkelser af patentet, og det vil Motorola ikke acceptere.

I retten har Motorola fået medhold. Dommeren mener at Apple's tilbud er selvmodsigende.

Man kan ikke på den ene side tilbyde at betale licens for fremtidige produkter og på den anden side forsøge at underkende patentets gyldighed for ældre produkter.

Apple kan heller ikke hævde, at firmaets underleverandører allerede har licens til den pågældende teknologi, afgjorde retten.

Med afgørelsen kan Motorola Mobility nu forlange at Apple skal stoppe salget af iPhone og iPad 3G i Tyskland.

Det kræver dog at Motorola skal stille en sikkerhed på 750 millioner kroner.

Det skal dække et muligt erstatningskrav fra Apple, hvis selskabet får medhold i den næste instans. Apple havde krævet at sikkerheden skulle være på 15 milliarder kroner.

Apple har allerede signaleret, at man vil anke afgørelsen og selskabet forventer ikke, at den kommer til at påvirke julesalget i Tyskland.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere