Software-kollaps i IC4-tog mødt med mur af tavshed

Kritikken af de mange it-fejl og mangler i de italienske skandale-tog breder sig som ringe i vandet. Ministeren er tavs.

Artikel top billede

Foto: René Blumensaadt

Læs også:
DSB går i skjul: Intet svar på it-problemer i IC4

Elendig software gør IC4-togene komplet ubrugelige

Venstre farer i flæsket på minister over IC4-it

Uroen omkring it-problemerne i IC-4-togene breder sig som ringe i vandet.

Efter transportminister Henrik Dam Kristensen (S) offentliggjorde Atkins-rapporten, der er en ekspertvurdering af de problemer, der er forbundet med de italiensk producerede tog, har it-kritikken spredt sig fra eksperter til politikere.

Det var Erik Frøkjær, som er lektor på Datalogisk Institut i København (DIKU), der i første omgang påpegede de it-relaterede mangler i Atkins-rapporten.

"Problemerne med it-systemerne i de 84 IC4-tog er meget tydelige. De systemer har jo igen og igen vist sig utilstrækkelige og alvorligt fejlbehæftede," vurderede han overfor Computerworld.

Det fik Venstres transportordfører, Kristian Pihl Lorentzen, op fra stolen og ind foran tastaturet, hvor han udfærdigede et paragraf 20-spørgsmål til transportministeren om problemerne med tog-it.

Ny bekymring om tog-it

Nu har bekymringen bredt sig til den modsatte side af folketingssalen, nærmere bestemt til Enhedslistens Henning Hyllested.

Han har ligeledes formuleret endnu et spørgsmål til ministeren, der går på, om ministeren kan se en løsning på problemerne ved at inddrage den danske del af fly- og tog-virksomhed Bombardier.

Bombardier i Randers har blandt andet stået for udviklingen af de gamle IC3-tog til DSB.

Henning Hyllesteds spørgsmål til ministeren lyder således:

"Ministeren bedes gøre rede for mulighederne for atter at inddrage Bombardier i Randers med fejlretning, opgradering og udvikling af IC4-togets computersystemer."

Tavshed fra de ansvarlige

Ministeren har ikke svaret på hverken Venstres eller Enhedslistens spørgsmål.

Trods mange henvendelser til transportministeriet har det heller ikke været muligt for Computerworld at få en kommentar til de it-problemer, der ser ud til at hærge i den italienske tog-skandale.

DSB vil gerne kommentere sagen, men kan først finde tid i slutningen af januar 2012.

Læs også:
DSB går i skjul: Intet svar på it-problemer i IC4

Elendig software gør IC4-togene komplet ubrugelige

Venstre farer i flæsket på minister over IC4-it

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job