Danske Speednames lukker for netsvindel

Den danske udbyder af domænenavne og webhosting Speednames har lukket for et banklignende websted, der ifølge det New Zealandske politi blev brugt til at franarre godtroende surfere tusindvis af kroner.

Den danske forhandler af domænenavne og web-hosting Speednames har ufrivilligt måtte lægge computerkraft og domænenavn til forsøg på kreditkortsvindel på nettet. Speednames har nu lukket de hjemmesider, som svindlen foregik gennem.

Ved hjælp af domænenavnene avantyx.com og devancy.com har Speednames fungeret som web-hotel for en meget troværdigt udseende netbank, der ved simple transaktioner lovede potentielle kunder en månedlig ekstraindtægt på godt 33.000 kroner.

Svindelen blev først opdaget af new zealandsk politi, der på sin hjemmeside advarede om devancy.com, som var rettet mod internet-brugere i New Zealand, og avantyx.com, der henvendte sig til brugere i Australien.

Ifølge det New Zealandske politi skulle det angiveligt være en dansk operation, formentlig fordi netop Speednames i Danmark er angivet som teknisk kontakt til domænenavnene.

Speednames afviser at have noget med de pågældende domænenavne at gøre. Administrerende direktør Mogens Nielsen oplyser, at Speednames selv blev opmærksom på, at der var noget galt, da selskabet opdagede, at den kreditkortbetaling, der skulle dække gebyret for de to domænenavne og webhosting, blev afvist.

- Det fik os til at undersøge, om der er tale om svindel. Og vi fandt ud af, at der efter al sandsynlighed er brugt et falsk kreditkort, hvilket fik os til at skærpe opmærksomheden omkring domænet, forklarer Mogens Nielsen.

. I går fik vi så en henvendelse fra finanssikkerhedsrådet i England, og teknisk direktør Nikolaj Nyholm undersøgte sagen. Han konstaterede, at det så ud til at være svindel, og suspenderede derfor straks domænenavnene og hosting, tilføjer Speednames-direktøren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly