Kammeradvokaten lukker Getmore-selskaber

Men det retslige efterspil i sagerne om momssvindel for millioner mod de to it-forhandlere Getmore og Multimedia World lader stadig vente på sig.

Artikel top billede

Sammen med Skat har Kammeradvokaten lukket ned for en række af de skuffeselskaber, som var en del af det momscirkus, som ifølge myndighederne foregik i de to it-forhandlere Multimedia World og Getmore.

I løbet af november har Kammeradvokaten afsluttet konkursbehandlingen af fem selskaber - Acurite, Leevia, Monet Aps, Fameclass Asset og Centrix - som alle i større eller mindre udstrækning blev benyttet som mellemled for vareimport til Multimedia World og Getmore. Udover disse selskaber omfatter sagen også firmaerne Itech Distribution, MA Distribution, MA Transport og Microm Consultancy, som alle er erklæret konkurs.

De tre bagmænd bag Getmore og Multimedia World - Kaiser Raja, Sagib Hussain og Asif Mahmood - er alle sigtet i sagen, som angiveligt drejer sig om et beløb på mere end 100 millioner kroner. Men det retslige efterspil lader vente på sig.

Sidste sommer vurderede Københavns Politi, at man ville være klar med en tiltale i løbet af efteråret 2011. Men i oktober sagde politiassessor Boye Petersen til CRN, at man på grund af store sagsmængder hos anklagemyndigheden ikke regnede med at have anklageskrift klar før til februar i år. Det kan dog nemt ende med endnu en forsinkelse.

»Jeg forventer ikke, at sagen er endeligt behandlet indenfor den næste måneds tid,« siger Boye Petersen i dag til CRN.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job