Kammeradvokaten lukker Getmore-selskaber

Men det retslige efterspil i sagerne om momssvindel for millioner mod de to it-forhandlere Getmore og Multimedia World lader stadig vente på sig.

Artikel top billede

Sammen med Skat har Kammeradvokaten lukket ned for en række af de skuffeselskaber, som var en del af det momscirkus, som ifølge myndighederne foregik i de to it-forhandlere Multimedia World og Getmore.

I løbet af november har Kammeradvokaten afsluttet konkursbehandlingen af fem selskaber - Acurite, Leevia, Monet Aps, Fameclass Asset og Centrix - som alle i større eller mindre udstrækning blev benyttet som mellemled for vareimport til Multimedia World og Getmore. Udover disse selskaber omfatter sagen også firmaerne Itech Distribution, MA Distribution, MA Transport og Microm Consultancy, som alle er erklæret konkurs.

De tre bagmænd bag Getmore og Multimedia World - Kaiser Raja, Sagib Hussain og Asif Mahmood - er alle sigtet i sagen, som angiveligt drejer sig om et beløb på mere end 100 millioner kroner. Men det retslige efterspil lader vente på sig.

Sidste sommer vurderede Københavns Politi, at man ville være klar med en tiltale i løbet af efteråret 2011. Men i oktober sagde politiassessor Boye Petersen til CRN, at man på grund af store sagsmængder hos anklagemyndigheden ikke regnede med at have anklageskrift klar før til februar i år. Det kan dog nemt ende med endnu en forsinkelse.

»Jeg forventer ikke, at sagen er endeligt behandlet indenfor den næste måneds tid,« siger Boye Petersen i dag til CRN.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S