Kammeradvokaten lukker Getmore-selskaber

Men det retslige efterspil i sagerne om momssvindel for millioner mod de to it-forhandlere Getmore og Multimedia World lader stadig vente på sig.

Artikel top billede

Sammen med Skat har Kammeradvokaten lukket ned for en række af de skuffeselskaber, som var en del af det momscirkus, som ifølge myndighederne foregik i de to it-forhandlere Multimedia World og Getmore.

I løbet af november har Kammeradvokaten afsluttet konkursbehandlingen af fem selskaber - Acurite, Leevia, Monet Aps, Fameclass Asset og Centrix - som alle i større eller mindre udstrækning blev benyttet som mellemled for vareimport til Multimedia World og Getmore. Udover disse selskaber omfatter sagen også firmaerne Itech Distribution, MA Distribution, MA Transport og Microm Consultancy, som alle er erklæret konkurs.

De tre bagmænd bag Getmore og Multimedia World - Kaiser Raja, Sagib Hussain og Asif Mahmood - er alle sigtet i sagen, som angiveligt drejer sig om et beløb på mere end 100 millioner kroner. Men det retslige efterspil lader vente på sig.

Sidste sommer vurderede Københavns Politi, at man ville være klar med en tiltale i løbet af efteråret 2011. Men i oktober sagde politiassessor Boye Petersen til CRN, at man på grund af store sagsmængder hos anklagemyndigheden ikke regnede med at have anklageskrift klar før til februar i år. Det kan dog nemt ende med endnu en forsinkelse.

»Jeg forventer ikke, at sagen er endeligt behandlet indenfor den næste måneds tid,« siger Boye Petersen i dag til CRN.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks