Her er verdens første fladskærm med Android 4.0

Lenovo er klar med en 55 tommer fladskærm, der kører Android version 4 - også kendt som Ice Cream Sandwich. Tv'et har også to fjernbetjeninger, der ikke er helt normale.

Android er ikke forbeholdt mobiltelefoner og tablet-pc'er, og nu er den nyeste udgave af Googles mobile styresystem smidt ind i en fladskærm fra Lenovo.

Den 55 tommer store fladskærm byder ud over Ice Cream Sandwich på full HD (1920 gange 1080 pixel), og den kan bruges til 3D-film.

Lenovos nye tv går under det poetiske navn K91, og det vil fra fødslen være udstyret med 100 apps, herunder en videoudlejningstjeneste.

Hvis det ikke er nok, er der adgang til Android Marked, selv om du nok ikke skal regne med, at det er alle apps, der tager sig lige godt ud på en 55 tommer fladskærm.

Lenovo har lagt sin egen brugergrænseflade hen over Android for at levere en så helstøbt løsning som muligt, når det mobile styresystem nu bevæger sig ind i fladskærmen.

Tv'et har indbygget et fem megapixel kamera, der kan bruges til videochat, og en dual core Snapdragon processor skal sørge for, at Android ikke kører for langsomt.

Der følger hele to fjernbetjeninger med K91, og de understøtter touch-teknologi. Det vil sige, at du kan lade fingeren glide hen over fjernbetjeningerne for at skifte menu, og dermed behøver du ikke trykke en knap ned som normalt.

Fjernbetjeningerne kan også fungere som controllere til spil, og der er indbygget mikrofon, så du kan tale til dit tv og give det ordrer via stemmestyringssoftware.

Tv'et er i første omgang tiltænkt det kinesiske marked, og det skulle være ude i butikkerne til april. Her er en video, der viser fladskærmen i aktion:

Selv om fladskærmen kører Android, har den ikke den officielle betegnelse "Google TV".

Hidtil har Google samarbejdet med Sony om at skabe fladskærme, der var googlificeret med en udgave af Android.

Det har dog ikke været nogen kæmpe succes, og det skyldes ikke mindst, at flere websider med videoindhold har blokeret for Google TV.

LG og Samsung har dog for nylig besluttet at bakke op omkring Google TV, så måske kan det være, at det giver konceptet nyt liv.

Logitech har også produceret en boks kaldet Revue, der gav din fladskærm Google TV.

Det var ligesom Sonys tv heller ikke nogen voldsom succes, og Logitech har efterfølgende valgt at opgive at producere flere udgaver af Revue.

Seneste forsøg på at skabe en boks, der giver Android på dit tv, er Veolo Smart Android Hub. Den har vi for nylig testet, og det var ikke nogen positiv oplevelse. Du kan læse anmeldelsen her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S