Landmænd får adgang til e-læring

Dansk Landbrugsrådgivning har indkøbt et system til internet-baseret undervisning. Det skal give landmænd mulighed for at efteruddanne sig hjemme fra gården.

Danske landmænd er svære at trække på efteruddannelse. Dyrene og jordbruget gør det svært at være hjemmefra i længere perioder, og det tager Dansk Landbrugsrådgivning nu konsekvensen af.

- Med e-learning er landmanden uafhængig af både tid og sted. Aktiviteterne foregår hjemme på hans eget kontor, og han kan videreuddanne sig, når han har tid til det, for eksempel når det er regnvejr, eller der er stille i stalden, siger konsulent i Dansk Landbrugsrådgivning, Thomas Abildgaard Rasmussen.

I samarbejde med Landøkonomisk Forening, Familielandbruget og regionskommunen Bornholm har rådgivningstjenesten derfor investeret i en teknisk platform til e-læring, som gør det muligt at udvikle efteruddannelseskurser, træning og videndeling via internet.

Nu skal samarbejdsparterne i gang med at udvikle en pædagogisk model for efteruddannelses-modulerne. Dette arbejde vil munde ud i et pilotprojekt på Bornholm i begyndelsen af 2004.

Her skal man kunne følge kurser i planteværn, foderkontrol for kvægbrugere samt et kursus i driftsøkonomi og regnskabsaflevering.

Dansk Landbrugsrådgivning forventer også at skulle bruge internet-mulighederne i forbindelse med den sædvanlige rådgivning, hvor konsulenter kommer ud på gårde og bedrifter. Her vil konsulenten kunne henvise til mere information og kurser om emner, som er relevante for den enkelte landmand.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura