Nu kommer de supertynde tv med vanvittig opløsning

De nyeste tv-skærme er voldsomt store, men så tynde, at de kan skubbes ind under en dør. Samtidig er opløsningen op til otte gange bedre end HD. Få et overblik over fremtidens tv.

Det kan være svært at gå helt amok over nye tv. De ligner hinanden og kan stort set det samme, men på CES-messen i Las Vegas er der alligevel nogle fjernsyn, der skiller sig ud.

Sony har fremvist selskabets nye topmodel med navnet HX850. Det er et kant-belyst LED-tv, der er blevet rost for et flot sortniveau.

Samtidig har Sony også et ægte LED-tv med på 55 tommer. Tv'et bruger små lysdioder i stedet for pixels. Indtil nu har alle LED-tv i virkeligheden kun brugt dioderne som lyskilde.

Nu kommer OLED

Fremtiden bliver de tynde og flotte OLED-skærme, som vi så det første rigtige bud på for et par år siden, da Sony kom med XEL-1. Tv'et var lille og dyrt, men nu sker der for alvor noget. OLED-tv er blevet voksne på CES.

LG fremviser på messen et voldsomt 55 tommer tv med en knivskarp OLED-skærm, der kun er fire millimeter tyk og har en ramme om billedet på omkring en millimeter.

Samsung vil ikke se sig slået af LG og har på messen annonceret, at de også vil have en 55 tommer OLED-skærm, der ligesom LG's skulle komme på det amerikanske marked i år. Men Samsung kan dog ikke fortælle meget mere om tv'et - ikke engang et modelnummer.

80 tommer til stuen

Det kan godt være, at 55 tommer er større, end hvad de fleste af os har i stuen, men det er alligevel ikke nok for Sharp. På CES fremviser selskabet et 80 tommer 3D-tv.

Sharp havde også et såkaldt 8K tv, der kører med en opløsning, som er otte gange bedre end HD. Mange andre producenter havde 4K tv med, som så er fire gange højre opløsning end HD.

Begge opløsninger er dog ret ubrugelige her og nu, da der ikke rigtig findes noget kildemateriale i den sindssygt høje opløsning.

Smid fjernbetjeningen væk

Smart-tv kan mere og mere. På messen har Samsung blandt andre flyttet flere funktioner ind på selskabets tv, der i fremtiden vil kunne køre spillet Angry Birds, der er kendt fra smartphones.

Tv nærmer sig nemlig på mange måder smartphones. Lenovo har endda fremvist et tv, der kører med mobilstyresystemet Android. 

Samsung har fremvist en ny bevægelseskontrol, der ifølge selskabet skal erstatte fjernbetjeningen. Så er det bare at vifte med hænderne, når du vil skifte kanal.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S