Nu kommer de supertynde tv med vanvittig opløsning

De nyeste tv-skærme er voldsomt store, men så tynde, at de kan skubbes ind under en dør. Samtidig er opløsningen op til otte gange bedre end HD. Få et overblik over fremtidens tv.

Det kan være svært at gå helt amok over nye tv. De ligner hinanden og kan stort set det samme, men på CES-messen i Las Vegas er der alligevel nogle fjernsyn, der skiller sig ud.

Sony har fremvist selskabets nye topmodel med navnet HX850. Det er et kant-belyst LED-tv, der er blevet rost for et flot sortniveau.

Samtidig har Sony også et ægte LED-tv med på 55 tommer. Tv'et bruger små lysdioder i stedet for pixels. Indtil nu har alle LED-tv i virkeligheden kun brugt dioderne som lyskilde.

Nu kommer OLED

Fremtiden bliver de tynde og flotte OLED-skærme, som vi så det første rigtige bud på for et par år siden, da Sony kom med XEL-1. Tv'et var lille og dyrt, men nu sker der for alvor noget. OLED-tv er blevet voksne på CES.

LG fremviser på messen et voldsomt 55 tommer tv med en knivskarp OLED-skærm, der kun er fire millimeter tyk og har en ramme om billedet på omkring en millimeter.

Samsung vil ikke se sig slået af LG og har på messen annonceret, at de også vil have en 55 tommer OLED-skærm, der ligesom LG's skulle komme på det amerikanske marked i år. Men Samsung kan dog ikke fortælle meget mere om tv'et - ikke engang et modelnummer.

80 tommer til stuen

Det kan godt være, at 55 tommer er større, end hvad de fleste af os har i stuen, men det er alligevel ikke nok for Sharp. På CES fremviser selskabet et 80 tommer 3D-tv.

Sharp havde også et såkaldt 8K tv, der kører med en opløsning, som er otte gange bedre end HD. Mange andre producenter havde 4K tv med, som så er fire gange højre opløsning end HD.

Begge opløsninger er dog ret ubrugelige her og nu, da der ikke rigtig findes noget kildemateriale i den sindssygt høje opløsning.

Smid fjernbetjeningen væk

Smart-tv kan mere og mere. På messen har Samsung blandt andre flyttet flere funktioner ind på selskabets tv, der i fremtiden vil kunne køre spillet Angry Birds, der er kendt fra smartphones.

Tv nærmer sig nemlig på mange måder smartphones. Lenovo har endda fremvist et tv, der kører med mobilstyresystemet Android. 

Samsung har fremvist en ny bevægelseskontrol, der ifølge selskabet skal erstatte fjernbetjeningen. Så er det bare at vifte med hænderne, når du vil skifte kanal.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S