Ejerne af Cybercity med den amerikanske investeringsfond Advent International i spidsen har i dag formelt sagt nej til de investorer, som den tidligere direktør Klaus Riskær Pedersen havde samlet til at give et bud på den danske internet-udbyder.
Advent International har hele tiden afvist at være interesseret i at tage imod tilbuddet fra den britiske venturekapitalist Bruce McLaren, den britiske finansmand Michael Goddard og den amerikanske venturekapitalist Frank Caufield.
De har med Riskær som rådgiver budt 290 millioner kroner for 87 procent af aktierne i Cybercity. Desuden indgik Riskærs såkaldte familiefond i buddet med sit tilgodehavende på 166 millioner kroner.
Advent International er ved at sælge Cybercity-aktierne fra et holdingselskab til et andet, og det oprindelige holdingselskab bliver lukket. Salget sker til en så lav pris, omkring 230 millioner kroner, at familiefonden går glip af den bonus, som den fik skrevet ind i kontrakten, da Advent købte Cybercity i 2000.
Riskærs nye investorer havde håbet på hjælp fra den advokat, som er sat til at likvidere det oprindelige holding-selskab, Kurt Skovlund. Men hjælpen udebliver.
I en kortfattet pressemeddelelse konstaterer Kurt Skovlund, at aktionærerne på en generalforsamling torsdag besluttede at afvise købstilbuddet fra det konsortium, som Riskær-investorerne har dannet.
- Aktionærernes afvisning er baseret på en vurdering af både de generelle betingelser og de økonomiske forhold i henvendelsen, skriver Kurs Skovlund i pressemeddelelsen.
Både Klaus Riskær Pedersens investor-gruppe og familiefonden har antydet, at de vil slæbe Kurt Skovlund i retten for at afvise et tilbud, der er højere, end det Cybercity nu bliver solgt for i den interne handel.