IT-salg på nettet i fremgang
Internetbutikker med speciale inden for IT har rundet milliarden i omsætning. Hvor den øvrige IT-branche taler om stagnation, er der fremgang i de elektroniske butikker. SHG er en af de få der oplyser omsætningstal, og her var omsætningen i 2002 på 155 millioner kroner, mens selskabet oplyser, at omsætningen i 2003 forventes at ligge på mellem 205 og 210 millioner kroner. Virksomheden har 20 ansatte. (Erhvervsbladet)
TDC indgår forlig med Dansk Metal
TDC slipper for sager om uberettigede afskedigelser fra Dansk Metal, når den første runde af fyringer i TDC finder sted. Dansk Metal havde forberedt ni sager om uberettigede afskedigelser over for TDC, men ifølge Dansk Metal har parterne indgået forlig. TDC oplyser dog, at Dansk Metal i seks af sagerne selv havde valgt at droppe sagsanlægget, og forliget kun omfatter tre sager. (Berlingske Tidende)
SMS-selskaber slipper for tiltale
Der kommer ikke særlige regler for teleselskabernes salg af overtakserede SMS-beskeder. Forbrugerombudsmanden har ellers tidligere været ude med, at teleselskaberne skulle ændre deres forretningsgange, så især unge mennesker ikke bliver økonomisk flået, når de køber overtakserede SMS?er. Men nu er tonen fra Forbrugerombudsmandens kontor en anden. Herfra vil man ikke længere køre hårdt på for at få ændret reglerne. (Morgenavisen Jyllands-Posten)
Tal til din PC
Et nyt projekt skal gøre det muligt at snakke dansk til sin computer. Kultur- og Videnskabsministeriet vil nu i fællesskab finde penge til et udviklingsprojekt, der gøre det muligt at kommunikere med computeren uden tastatur. Projektet skal blandt andet hjælpe handicappedes brug af elektroniske medier. (Morgenavisen Jyllands-Posten)