Dansk EU-politiker taler for nej til patenter

Junibevægelsen medlem af Europa-Parlamentet, Bent Hindrup Andersen, taler i dag i Strassbourg for et nej til softwarepatenter. Han mener, at kun de store selskaber har ressourcer til at kontrollere, om det, de udvikler, allerede er beskyttet af patenter. Derfor vil softwarepatenter kriminalisere små virksomheder.

Hvad hvis trapper kunne patenteres? Sådan spørger europaparlamentsmedlem for Junibevægelsen Bent Hindrup Andersen retorisk i debatten om ja eller nej til patenter på software.

Ophavsretten beskytter designere godt nok, både når det gælder hans eget fag, arkitektur, og software, mener Bent Hindrup Andersen.

- I den her debat tager jeg udgangspunkt i eget fag, arkitektur. Her vil det jo være katastrofalt, hvis man kunne patentbeskytte en idé, for eksempel trapper, siger Bent Hindrup Andersen.

Bent Hindrup Andersen er uddannet fra Kunstakademiets Arkitektskole og har blandt andet arbejdet som arkitekt og forsker ved Statens Byggeforskningsinstitut. I dag arbejder han på deltid for Dansk Jordbrugsforskning.

Det vigtigste må være, at man kan patentbeskytte teknologi-indholdet i et produkt. Ikke idéen, mener Bent Hindrup Andersen.

- Som arkitekt er jeg allerede beskyttet af ophavsretten mod plagiering af mit arbejde. Det er man også som udvikler, når det drejer sig om software, konstaterer den danske EU-parlamentariker.

Indførelsen af softwarepatenter i EU vil sætte en dæmper på udviklingen i de mindre virksomheder, mener han.

- Hvis der bliver mulighed for at patentbeskytte idéer, så ved man som udvikler ikke, hvor man er henne, når man udvikler software, siger Bent Hindrup Andersen.

- Hvad hvis en udvikler uden at vide det bruger en patenteret softwarekomponent i sin software? Det er en unødig kriminalisering af de udviklere, som ikke har de fornødne ressourcer til hele tiden at have advokater til at undersøge, om der er patent på noget af det, de laver, mener Bent Hindrup Andersen.

Han skal i dag, tirsdag, tale om softwarepatenter i Europa-Parlamentet, og i morgen skal parlamentet stemme om forslaget ved førstebehandlingen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S