Dansk EU-politiker taler for nej til patenter

Junibevægelsen medlem af Europa-Parlamentet, Bent Hindrup Andersen, taler i dag i Strassbourg for et nej til softwarepatenter. Han mener, at kun de store selskaber har ressourcer til at kontrollere, om det, de udvikler, allerede er beskyttet af patenter. Derfor vil softwarepatenter kriminalisere små virksomheder.

Hvad hvis trapper kunne patenteres? Sådan spørger europaparlamentsmedlem for Junibevægelsen Bent Hindrup Andersen retorisk i debatten om ja eller nej til patenter på software.

Ophavsretten beskytter designere godt nok, både når det gælder hans eget fag, arkitektur, og software, mener Bent Hindrup Andersen.

- I den her debat tager jeg udgangspunkt i eget fag, arkitektur. Her vil det jo være katastrofalt, hvis man kunne patentbeskytte en idé, for eksempel trapper, siger Bent Hindrup Andersen.

Bent Hindrup Andersen er uddannet fra Kunstakademiets Arkitektskole og har blandt andet arbejdet som arkitekt og forsker ved Statens Byggeforskningsinstitut. I dag arbejder han på deltid for Dansk Jordbrugsforskning.

Det vigtigste må være, at man kan patentbeskytte teknologi-indholdet i et produkt. Ikke idéen, mener Bent Hindrup Andersen.

- Som arkitekt er jeg allerede beskyttet af ophavsretten mod plagiering af mit arbejde. Det er man også som udvikler, når det drejer sig om software, konstaterer den danske EU-parlamentariker.

Indførelsen af softwarepatenter i EU vil sætte en dæmper på udviklingen i de mindre virksomheder, mener han.

- Hvis der bliver mulighed for at patentbeskytte idéer, så ved man som udvikler ikke, hvor man er henne, når man udvikler software, siger Bent Hindrup Andersen.

- Hvad hvis en udvikler uden at vide det bruger en patenteret softwarekomponent i sin software? Det er en unødig kriminalisering af de udviklere, som ikke har de fornødne ressourcer til hele tiden at have advokater til at undersøge, om der er patent på noget af det, de laver, mener Bent Hindrup Andersen.

Han skal i dag, tirsdag, tale om softwarepatenter i Europa-Parlamentet, og i morgen skal parlamentet stemme om forslaget ved førstebehandlingen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect