IT skal sætte styr på 25.000 Farum-bilag

Software Innovation skal levere et komplet dokumenthåndtering-system til Farum Kommissionen. Systemet skal alene bruges til at katalogisere og håndtere de 25.000 dokumenter, der udgør kernen i Farum-skandalen.

Det omfattende rod efter den fallerede borgmester Peter Brixtoftes (V) år ved magten i Farum Kommune skal elektronificeres, så Farum-kommissionen bedre kan komme til bunds i de mange dokumenter.

Kommissionen har netop købt et komplet dokument-håndteringssystem af Siemens og Software Innovation.

Systemet skal bruges til at skabe overblik og orden i de 25 flyttekasser med bilag fra Farum-borgmesterens administration og bogføring.

25.000 dokumenter skal registreres

En af den politisk nedsatte kommissions kommende opgaver bliver at registrere omkring 25.000 dokumenter i dokumenthåndterings-systemet, så det bliver muligt at søge i dem elektronisk.

Farum-Kommissionen holder til i det indre København, og det er målet, at arbejdet med at kulegrave Peter Brixtofte-sagen skal være papirløst.

Dokumenthåndterings-systemet, som Software Innovation og Siemens skal levere i fællesskab, er en standardløsning baseret på Software Innovations DocuLive-system.

Dette system anvendes i forvejen af en række offentlige myndigheder, og dermed lever det op til et par af Farum Kommissionens helt grundlæggende krav - nemlig, at systemet skal være i drift allerede 1. oktober, og at brugerne skal have så lidt uddannelse som overhovedet muligt for at betjene det.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,