Så fantastiske var Commodore 64-spillene

Er Bubble Bobble eller Giana Sisters verdens bedste spil nogensinde? Få et sjovt grin ved at genlæse de gamle anmeldelser af C64-spil.

Bubble Bobble, International Karate+, The Great Giana Sisters og så videre.

Listen af legendariske Commodore 64-spil er lang, og nogle af dem holder stadig.

Andre falder dog i den grad igennem i dag, selv om de tilbage i 80'erne blev modtaget af jublende anmeldere.

Du kan nu få indblik i, hvilke spil der rev en ungdom med sig i 80'erne, og hvilke spil der også dengang stank.

Et af de magasiner, der dengang anmeldte de mange Commodore 64-spil, var ZZap! 64, der udkom første gang i 1985 og frem til sidste nummer i november 1992.

Magasinet eksisterer ikke længere, men alle de gamle anmeldelser er blevet lagt online. Og det er sjov læsning, for der er sket ikke så lidt siden 80'erne, da firmaerne spyttede tusindvis af spil ud på gaden.

Firmaet Rainbow Arts var et af de firmaer, der udgav spil, og virksomheden stod bag det måske mest klassiske af alle spil til C64, The Great Giana Sisters fra 1987. Et spil, der fik roser med på vejen fra ZZap! 64.

"Et vidt omfang af tiltalende figurer parret med lysfarvede og varierede baggrunde skaber en fremragende atmosfære i tegneseriekvalitet," skriver ZZap! 64 og giver grafikken 91 procent i karakter.

Samlet set giver spilbladet 96 procent i sin vurdering af det klassiske C64-spil. The Great Giana Sisters bliver samtidig betegnet som det bedste spil af sin slags siden Bubble Bobble.

Bubble Bobble verdens bedste spil

Netop Bubble Bobble, hvor en eller to spillere styrer nogle hoppende og boble-spyttende drager, scorede 97 procent i 1987.

"Dette må være et af de bedste platformspil nogensinde - hvis ikke det bedste," skrev en anmelder i magasinet om Bubble Bobble.

Filmen Platoon vakte stor opsigt i 1986. Spiludgiveren Ocean købte rettighederne og udgav spillet af samme navn i 1987. Platoon, spillet, fik en score på 94 procent. Anmelderen var blandt andet imponeret af, at junglen, som spilleren vandrer rundt i, omfattede hele 100 skærmbilleder.

Læs de mange anmeldelser på ZZap! 64-arkivets hjemmeside.

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job