Så fantastiske var Commodore 64-spillene

Er Bubble Bobble eller Giana Sisters verdens bedste spil nogensinde? Få et sjovt grin ved at genlæse de gamle anmeldelser af C64-spil.

Bubble Bobble, International Karate+, The Great Giana Sisters og så videre.

Listen af legendariske Commodore 64-spil er lang, og nogle af dem holder stadig.

Andre falder dog i den grad igennem i dag, selv om de tilbage i 80'erne blev modtaget af jublende anmeldere.

Du kan nu få indblik i, hvilke spil der rev en ungdom med sig i 80'erne, og hvilke spil der også dengang stank.

Et af de magasiner, der dengang anmeldte de mange Commodore 64-spil, var ZZap! 64, der udkom første gang i 1985 og frem til sidste nummer i november 1992.

Magasinet eksisterer ikke længere, men alle de gamle anmeldelser er blevet lagt online. Og det er sjov læsning, for der er sket ikke så lidt siden 80'erne, da firmaerne spyttede tusindvis af spil ud på gaden.

Firmaet Rainbow Arts var et af de firmaer, der udgav spil, og virksomheden stod bag det måske mest klassiske af alle spil til C64, The Great Giana Sisters fra 1987. Et spil, der fik roser med på vejen fra ZZap! 64.

"Et vidt omfang af tiltalende figurer parret med lysfarvede og varierede baggrunde skaber en fremragende atmosfære i tegneseriekvalitet," skriver ZZap! 64 og giver grafikken 91 procent i karakter.

Samlet set giver spilbladet 96 procent i sin vurdering af det klassiske C64-spil. The Great Giana Sisters bliver samtidig betegnet som det bedste spil af sin slags siden Bubble Bobble.

Bubble Bobble verdens bedste spil

Netop Bubble Bobble, hvor en eller to spillere styrer nogle hoppende og boble-spyttende drager, scorede 97 procent i 1987.

"Dette må være et af de bedste platformspil nogensinde - hvis ikke det bedste," skrev en anmelder i magasinet om Bubble Bobble.

Filmen Platoon vakte stor opsigt i 1986. Spiludgiveren Ocean købte rettighederne og udgav spillet af samme navn i 1987. Platoon, spillet, fik en score på 94 procent. Anmelderen var blandt andet imponeret af, at junglen, som spilleren vandrer rundt i, omfattede hele 100 skærmbilleder.

Læs de mange anmeldelser på ZZap! 64-arkivets hjemmeside.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS