Denne teknologi kan blive afløseren til DRAM

Nye teknologier er for alvor ved at komme op i fart, så de kan true DRAM.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny form for ikke-volatil MRAM-hukommelse, der muligvis kan erstatte DRAM, er stille og roligt ved at finde vej til forskellige produkter.

Analytikere siger dog, at der kan gå lang tid, inden DRAM-teknologien bliver sendt på pension.

Everspin fortalte i sidste uge, at selskabets MRAM ('magnetoresistive random access memory') har fundet vej til produkter, der kræver pålidelig, hurtig, ikke-volatil hukommelse, der kan gemme data i tilfælde af strømsvigt.

MRAM har været under udvikling i årtier, og sidste år lovede Toshiba og Hynix at udvikle den nye memory-type i en grad, hvor den vil kunne erstatte DRAM og NAND flash. Men analytikere vurderer, at de høje omkostninger og den begrænsede densitet i hvert fald i begyndelsen vil begrænse MRAM til specialiserede markeder.

Sådan bruges MRAM

Everspins MRAM-produkter bliver brugt til storage og netværks-produkter fra Dell, som ledte efter hurtig, pålidelig, ikke-volatil hukommelse til at gemme data i tilfælde af strømsvigt, siger Phill LoPresti, der er administrerende direktør for Everspin.

Hukommelsen bliver desuden brugt i BMW racerbiler, kontrolcomputere til Airbus A350 og til industrielle automatiseringssystemer fra Siemens.

"Folk skal lige vænne sig til det, og der skal opbygges et økosystem omkring det, og det arbejder vi på," siger Phill LoPresti og tilføjer, at Everspin er den eneste virksomhed, der sælger MRAM-produkter.

MRAM kan erstatte visse netværks- og storageprodukter, hvor densiteten ikke betyder så meget, siger Mike Howard, der er senior ledende analytiker hos IHS iSuppli. MRAM bliver for eksempel brugt som alternativ til ikke-volatile SRAM i Dells produkter.

MRAM bliver for øjeblikket solgt i små mængder og vil sikkert først blive rigtig populært, når DRAM rammer muren, siger Mike Howard. Der er brugt mange penge på at udvikle DRAM, som desuden har en prisfordel.

MRAM virker lovende som hukommelsesteknologi, eftersom det kan nedskalere mere effektivt end DRAM og NAND flash, siger Jim Handy, der er analytiker hos Objective Analysis.

DRAM, og i høj grad også NAND flash, har en skaleringsgrænse, for i takt med at chipgeometrien mindskes, så bliver der mindre plads, og det betyder færre elektroner på et område, forklarer Jim Handy.

MRAM kan nemmere formindskes, "fordi det ikke er afhængigt af antallet af elektroner, der er fanget i et område," siger Jim Handy.

Der findes også andre typer hukommelse, som for eksempel det såkaldte 'phase-change memory' (PCM), som bliver støttet af Samsung og Micron, der kæmper om at blive afløseren til DRAM og NAND flash. Men hvis MRAM skal erstatte DRAM, så bliver det ved udgangen af dette årti, siger Jim Handy.

Har 300 kunder

Everspin har indset, at det tager tid for en ny type hukommelse at komme ind på markedet, og virksomheden sørger for i første omgang at holde fokus på enterprise-markedet. Virksomheden vil desuden promovere MRAM som hukommelsestypen til solid-state drev, siger Phill LoPresti.

"Vi får NAND til at virke bedre" ved at tilføje et ekstra cache-lag, siger han.

Virksomheden fortæller, at den har mere end 300 aktive kunder, og at den sikrede 250 designpriser for MRAM-produkter sidste år.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension