En dommer fra byretten i Herlev rykkede sammen med Antipiratgruppen og IT-eksperter ud til en af TDC's internetservere på Snehvidevej i Herlev ved København i fredags.
Dommeren havde givet tilladelse til at ransage landets største teleselskab, fordi han fandt, at der er begrundet mistanke om, at en eller flere medarbejdere hos TDC står bag omfattende piratkopiering.
TDC-folkene, der arbejder med spilcafeen Boomtown, har ifølge Antipiratgruppen lagt flere end 1000 film og musikstykker på en server, hvorfra alle på internet havde adgang til dem.
Beslaglade beviser
Ifølge Antipiratgruppen beslaglagde gruppen sammen med eksperterne fredag beviser for piratkopiering, og det fik dommeren i Ballerup til at nedlægge et fogedforbud.
Det betyder, at TDC er forpligtet til at bremse piratkopieringen med det samme.
Antipiratgruppen har tænkt sig at holde TDC ansvarlig for piratkopieringen, uagtet at medarbejderne ifølge chefjurist Gitte Forsberg har forbrudt sig mod selskabets interne regler.
Advokat Torben Steffensen fra Antipiratgruppen forventer at sende "et betydeligt erstatningskrav" til teleselskabet inden for de nærmeste par uger.
- Vi er chokerede over, at TDC huser ulovlig kopiering af musik og film på én af sine servere. TDC bør som det største teleselskab have orden i sagerne, siger han.
Stram op
Omvendt benytter Antipiratgruppen piratkopieringen hos TDC til at opfordre alle landets virksomheder til at "stramme op på retningslinjerne overfor medarbejderne og kommunikere konsekvenserne af at bruge virksomhedens computere til ulovligheder".
- Når det kan ske hos TDC, kan det ske alle steder. Ransagningen peger derfor på, at piratkopiering er et betydeligt problem i mange danske virksomheder, og at virksomhedernes maskiner sandsynligvis i mange tilfælde benyttes til distribution, mener Torben Steffensen.
Ifølge Gitte Forsberg undersøger TDC nu sagen.
- TDC er en virksomhed med over 15.000 medarbejdere. Vores medarbejdere afspejler samfundet på godt og ondt, siger chefjuristen.
Hun oplever det som "lidt paradoksalt", hvis der foregår ulovlig kopiering hos teleselskabet.
Gitte Forsberg henviser til, at verdens største distributør af computerspil, Electronic Arts, for en måned siden besøgte Boomtown-spilcafeen i Odense og roste TDC for at leve op til alle regler.
TDC lover at medvirke til at opklare sagen, men Gitte Forsberg nævner i en pressemeddelelse intet om, hvordan selskabet vil forholde sig til erstatningskravet.