TDC-medarbejdere bag piratkopiering

En server hos TDC i Herlev har lagt flere end 1000 film og musiknumre ud til offentligheden. En eller flere TDC-medarbejdere står bag, og det chokerer Antipiratgruppen, der bebuder stort sagsanlæg mod teleselskabet.

En dommer fra byretten i Herlev rykkede sammen med Antipiratgruppen og IT-eksperter ud til en af TDC's internetservere på Snehvidevej i Herlev ved København i fredags.

Dommeren havde givet tilladelse til at ransage landets største teleselskab, fordi han fandt, at der er begrundet mistanke om, at en eller flere medarbejdere hos TDC står bag omfattende piratkopiering.

TDC-folkene, der arbejder med spilcafeen Boomtown, har ifølge Antipiratgruppen lagt flere end 1000 film og musikstykker på en server, hvorfra alle på internet havde adgang til dem.

Beslaglade beviser

Ifølge Antipiratgruppen beslaglagde gruppen sammen med eksperterne fredag beviser for piratkopiering, og det fik dommeren i Ballerup til at nedlægge et fogedforbud.

Det betyder, at TDC er forpligtet til at bremse piratkopieringen med det samme.

Antipiratgruppen har tænkt sig at holde TDC ansvarlig for piratkopieringen, uagtet at medarbejderne ifølge chefjurist Gitte Forsberg har forbrudt sig mod selskabets interne regler.

Advokat Torben Steffensen fra Antipiratgruppen forventer at sende "et betydeligt erstatningskrav" til teleselskabet inden for de nærmeste par uger.

- Vi er chokerede over, at TDC huser ulovlig kopiering af musik og film på én af sine servere. TDC bør som det største teleselskab have orden i sagerne, siger han.

Stram op

Omvendt benytter Antipiratgruppen piratkopieringen hos TDC til at opfordre alle landets virksomheder til at "stramme op på retningslinjerne overfor medarbejderne og kommunikere konsekvenserne af at bruge virksomhedens computere til ulovligheder".

- Når det kan ske hos TDC, kan det ske alle steder. Ransagningen peger derfor på, at piratkopiering er et betydeligt problem i mange danske virksomheder, og at virksomhedernes maskiner sandsynligvis i mange tilfælde benyttes til distribution, mener Torben Steffensen.

Ifølge Gitte Forsberg undersøger TDC nu sagen.

- TDC er en virksomhed med over 15.000 medarbejdere. Vores medarbejdere afspejler samfundet på godt og ondt, siger chefjuristen.

Hun oplever det som "lidt paradoksalt", hvis der foregår ulovlig kopiering hos teleselskabet.

Gitte Forsberg henviser til, at verdens største distributør af computerspil, Electronic Arts, for en måned siden besøgte Boomtown-spilcafeen i Odense og roste TDC for at leve op til alle regler.

TDC lover at medvirke til at opklare sagen, men Gitte Forsberg nævner i en pressemeddelelse intet om, hvordan selskabet vil forholde sig til erstatningskravet.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub