Det bliver tre forskellige konsortier, der skal indføre kommerciel mobiltelefoni til Irak, der fortsat er plaget af uro og efterdønningerne efter krigen.
Iraks ministerium for telekommunikation har udpeget de konsortier, der nu får deres mobillicens.
De tre konstorier er alle fra lande uden for Irak, og indførelsen af mobiltelefoni bliver den første større internationale investering i landet, efter krigen sluttede.
Får hvert deres område
De tre mobilkonsortier - Orascom fra Egypten, MTC fra Kuwait og Wataniya fra Kuwait - får hver en licens, som gælder i to år. De tre konsortier skal levere mobiltelefoni til hvert deres område af Irak.
Trods konsortiernes udenlandske herkomst har flere irakiske forretningsmænd fremtrædende poster i de to kuwaitiske konsortier.
Iraks nyudnævnte minister for telekommunikation, Haider al-Abadi, forventer, at de første mobiltjenester bliver lanceret i løbet af få uger, og at de tre operatører i vid udstrækning vil anvende den infrastruktur, der allerede findes i Irak.
Mobilstandarden bliver GSM, som anvendes i Europa og i Iraks nabolande.
Det sker, selv om visse amerikanske politikere har presset på for, at den amerikanske besættelsesmagt skulle indføre den amerikanske CDMA-standard på det irakiske mobilnet, hvilket ville have favoriseret de amerikanske producenter af udstyr til mobilselskaberne.
Ingen af de seks store amerikanske teleoperatører - Verizon, AT&T, Cingular, Sprint, Nextel og T-Mobile - har været interesseret i de irakiske licenser.