Staten: Vi løser problemet med lønsystem

Økonomistyrelsen har lovet de danske erhvervsskoler, at problemerne med indrapportering til statens lønsystem SLS nok skal løses. En plan er nu sat op for arbejdet, og ifølge Økonomistyrelsen går arbejdet efter planen.

Økonomistyrelsen lover nu de danske erhvervsskoler, at problemerne med det statslige lønsystem, SLS, skal løses.

På et møde i sidste måned mellem erhvervskolerne og Økonomistyrelsen blev problemerne gennemgået, og nu oplyser udviklingschef Annelone Jensen, at der er udarbejdet en plan, og at fejlene vil være rettet i løbet af en måneds tid.

- Vi har udarbejdet en plan, og den følger vi. Det betyder at de forskellige fejl rettes hen ad vejen, siger hun.

Fejl i konteringer medførte i sommer grå hår i hovederne hos regnskabsmedarbejderne på de danske erhvervsskoler.

Fejlen betød, at transaktioner, der havde været inde og vende i SLS, kom tilbage med forkerte konteringer, hvilket betød, at erhvervsskolerne konti pludselig ikke længere stemte. Det viste sig også at være umuligt for erhvervsskolerne at lave rettelser til de forkerte konteringer. Det gjorde bare fejlene værre.

Erhvervsskolerne havde frygtet, at de skulle taste alle lønoplysninger ind igen, men Annelone Jensen lover, at der ikke bliver tale om dobbeltindtastning.

- Der har været en del misforståelser omkring det her, men ingen oplysninger skal tastes ind igen, fastslår hun.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS