Apple er igen verdens største smartphone-producent

Apple er igen verdens største smartphone-producent. Men et andet mærke ånder selskabet lige i nakken.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det var med nød og næppe, at Apple i fjerde kvartal 2011 igen blev verdens største producent af smartphones efter at have tabt terræn til Samsung i det forrige kvartal, oplyser analysefirmaerne Strategy Analytics og IHS iSuppli.

Men den koreanske it-gigant står som førende i smartphone-markedet, hvis man kigger på hele 2011, påpeger de to analysefirmaer.

Samsungs samlede markedsandel for 2011 var tæt på 20 procent, mens Apples lå på 19 procent, oplyser Strategy Analytics.

Samsung overhalede Apple i tredje kvartal, mens kunderne ventede på, at iPhone 4S skulle udkomme. Med Apples introduktion af den nye telefon i fjerde kvartal blev der sluppet en forrygende indestængt efterspørgsel løs, idet forbrugerne havde afventet den nyeste model, forklarer IHS iSuppli.
.
Udover at være konkurrenter i dette marked, så ligger Apple og Samsung også i en benhård patentstrid, hvor Apple forsøger juridisk at få flere af Samsungs produkter blokeret fra mange markeder.

Det samlede globale antal leverancer af smartphones steg med 54 procent i 2011 og nåede op på 155 millioner enheder i fjerde kvartal, hvilket ifølge Strategy Analytics er en ny rekord.

Apple leverede i fjerde kvartal 37 millioner smartphones, hvilket er en stigning på 128 procent i forhold til samme periode året før, oplyser selskabet. Samsung leverede til sammenligning 36,5 millioner enheder, hvilket er en stigning på 241 procent.

Nokias globale andel af smartphone-markedet er styrtdykket fra 33 procent i 2010 til 16 procent i 2011, hvilket hovedsagelig er på grund af en mangelfuld portefølje af smartphones med touchskærm og en begrænset tilstedeværelse i det amerikanske marked, vurderer Strategy Analytics.

Der vil i løbet af 2012 være fokus på Nokias partnerskab med Microsoft, da branchen vil følge nøje med i, hvor hurtigt de to selskaber kan udvide i det værdifulde marked for 4G LTE (long term evolution), der er i hastig vækst i blandt andet USA og Japan.

De andre større Android-producenter såsom Sony Ericsson og Motorola kunne hverken i fjerde kvartal eller for hele året hamle op med Samsungs stærke markedspræstation, hvilket indikerer, at markedet for smartphones med Android er ved at være overfyldt, "da de forskellige licenstagere konkurrerer om en begrænset mængde forbruger-mindshare og hyldeplads," siger IHS iSuppli.

Sony Ericsson leverede ni millioner smartphones i fjerde kvartal, hvilket er et fald på 20 procent i forhold til samme periode året før. Selskabet forklarer selv den ringe præstation med voldsom konkurrence og priserosion.

Dets resultater for fjerde kvartal, som inkluderer både et nettounderskud og et fald i omsætningen, er et tydeligt eksempel på vanskelighederne hos mange af de leverandører, der anvender Googles Android i deres smartphones.

Globalt blev der i fjerde kvartal 2011 i alt leveret 445 millioner mobiltelefoner, hvilket er en stigning på 11 procent i forhold til samme periode året før.

Nokia er stadig førende i det samlede marked for mobiltelefoner med en andel på 25,5 procent i fjerde kvartal og tæt på 27 procent for hele året, men dets andel er faldet fra over 30 procent i 2010, oplyser Strategy Analytics. I det samlede marked for mobiltelefoner ligger Samsung nummer to efterfulgt af Apple.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S