Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Muligheden for at justere volumen for hvert individuelt program er en lækker detalje i Windows Vista og 7, men de færreste kender den geniale funktion. Se her hvordan du gør.

Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Windows er et af de få styresystemer, der lader dig kontrollere volumen for hvert enkelt program. Det er meget nyttigt, når man eksempelvis benytter VoIP-software (Voice over IP).

Du kan eksempelvis skrue ned for lyden i iTunes eller et andet musikprogram, mens du foretager et opkald via Skype. På den anden side er det også muligt at skrue op for ringetonen i Skype, så den ikke drukner i musikken, du lytter til.

Hvis et program tilbyder muligheden for individuel volumenjustering, vil det automatisk dukke op under 'Lydstyrke' - hvis du benytter Windows Vista eller det nyeste 7.

Sådan gør du

For at benytte dig af funktionen skal du højreklikke på højtalerikonet i proceslinjen i nederste højre hjørne. Nu dukker et nyt dialogvindue op, hvor du skal vælge den mulighed, der hedder 'Åbn lydstyrke'.

Dernæst ser du et vindue kaldet 'Lydstyrke'. Her vil de programmer, der benytter sig af lydafspilning, automatisk dukke op. Du trækker i skyderen for det enkelte program for at skrue op eller ned.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S