Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Muligheden for at justere volumen for hvert individuelt program er en lækker detalje i Windows Vista og 7, men de færreste kender den geniale funktion. Se her hvordan du gør.

Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Windows er et af de få styresystemer, der lader dig kontrollere volumen for hvert enkelt program. Det er meget nyttigt, når man eksempelvis benytter VoIP-software (Voice over IP).

Du kan eksempelvis skrue ned for lyden i iTunes eller et andet musikprogram, mens du foretager et opkald via Skype. På den anden side er det også muligt at skrue op for ringetonen i Skype, så den ikke drukner i musikken, du lytter til.

Hvis et program tilbyder muligheden for individuel volumenjustering, vil det automatisk dukke op under 'Lydstyrke' - hvis du benytter Windows Vista eller det nyeste 7.

Sådan gør du

For at benytte dig af funktionen skal du højreklikke på højtalerikonet i proceslinjen i nederste højre hjørne. Nu dukker et nyt dialogvindue op, hvor du skal vælge den mulighed, der hedder 'Åbn lydstyrke'.

Dernæst ser du et vindue kaldet 'Lydstyrke'. Her vil de programmer, der benytter sig af lydafspilning, automatisk dukke op. Du trækker i skyderen for det enkelte program for at skrue op eller ned.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse