Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Muligheden for at justere volumen for hvert individuelt program er en lækker detalje i Windows Vista og 7, men de færreste kender den geniale funktion. Se her hvordan du gør.

Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Windows er et af de få styresystemer, der lader dig kontrollere volumen for hvert enkelt program. Det er meget nyttigt, når man eksempelvis benytter VoIP-software (Voice over IP).

Du kan eksempelvis skrue ned for lyden i iTunes eller et andet musikprogram, mens du foretager et opkald via Skype. På den anden side er det også muligt at skrue op for ringetonen i Skype, så den ikke drukner i musikken, du lytter til.

Hvis et program tilbyder muligheden for individuel volumenjustering, vil det automatisk dukke op under 'Lydstyrke' - hvis du benytter Windows Vista eller det nyeste 7.

Sådan gør du

For at benytte dig af funktionen skal du højreklikke på højtalerikonet i proceslinjen i nederste højre hjørne. Nu dukker et nyt dialogvindue op, hvor du skal vælge den mulighed, der hedder 'Åbn lydstyrke'.

Dernæst ser du et vindue kaldet 'Lydstyrke'. Her vil de programmer, der benytter sig af lydafspilning, automatisk dukke op. Du trækker i skyderen for det enkelte program for at skrue op eller ned.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS