Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Muligheden for at justere volumen for hvert individuelt program er en lækker detalje i Windows Vista og 7, men de færreste kender den geniale funktion. Se her hvordan du gør.

Her er Windows' hemmelige lydindstilling

Windows er et af de få styresystemer, der lader dig kontrollere volumen for hvert enkelt program. Det er meget nyttigt, når man eksempelvis benytter VoIP-software (Voice over IP).

Du kan eksempelvis skrue ned for lyden i iTunes eller et andet musikprogram, mens du foretager et opkald via Skype. På den anden side er det også muligt at skrue op for ringetonen i Skype, så den ikke drukner i musikken, du lytter til.

Hvis et program tilbyder muligheden for individuel volumenjustering, vil det automatisk dukke op under 'Lydstyrke' - hvis du benytter Windows Vista eller det nyeste 7.

Sådan gør du

For at benytte dig af funktionen skal du højreklikke på højtalerikonet i proceslinjen i nederste højre hjørne. Nu dukker et nyt dialogvindue op, hvor du skal vælge den mulighed, der hedder 'Åbn lydstyrke'.

Dernæst ser du et vindue kaldet 'Lydstyrke'. Her vil de programmer, der benytter sig af lydafspilning, automatisk dukke op. Du trækker i skyderen for det enkelte program for at skrue op eller ned.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S