Test: Din mobil dør i vinterkulden

Smartphones har det svært her i vinterkulden, viser en test. iPhone bryder sig slet ikke om frost, mens en af de bedst sælgende smartphones i Danmark klarer sig fint. Se hvordan din mobil klarer frosten.

Test: Din mobil dør i vinterkulden

Nogle producenter af mobiltelefoner mener, at deres produkter ikke vil blive brugt i frostgrader - andre garanterer, at de vil fungere ved temperaturer ned til minus 20 grader.

Ifølge Apple kan iPhone benyttes ved temperaturer mellem 0 og 35 grader. Med andre ord: Det anbefales ikke, at telefonen bliver brugt udendørs her i vinterkulden.

Hvis du alligevel gør det, kan det få konsekvenser: Flere brugere har oplevet, at glasset på deres iPhone er knækket ved lave temperaturer.

Hvis telefonen går i stykker i en sådan situation, vil Apple ikke dække det under garantien.

HTC og Nokia angiver ikke temperaturområder, som telefonerne kan bruges i. Samsung garanterer derimod, at virksomhedens telefoner kan anvendes i temperaturer mellem minus 20 og plus 50 grader.

Ud i kulden

Vores kolleger i den finske udgave af PC World (MikroPC) har testet producenternes udsagn. De 15 bedst sælgende modeller på det finske marked (og tre andre modeller som reference) blev testet. 

Se i denne grafik hvordan mobilerne har klaret sig.

Forsøgene blev udført i et "vejrrum" på det tekniske forskningsinstitut i Finland. Testen begyndte ved 0 grader, og derefter blev temperaturen sænket i intervaller på fem grader.

MikroPC har ikke testet, om telefonernes konstruktion gør dem mere sårbare over for kulde - kun om de fortsætter med at fungere.

Det er kendt, at iPhones glaskonstruktion er sårbar. Men også andre telefoner bygget i plast/polycarbonat kan få problemer, fordi det kolde plast kan blive stivere og dermed lettere gå i stykker.

Fejler først: iPhone 4S

Ved 0 grader fungerede alle telefoner. Man skulle dog ikke længere ned end minus 5 grader, før de første problemer kom: iPhone 4S rapporterede simkort-problemer, mens Nokia N9 klagede over, at batteriet var næsten tomt.

Temperaturen gik videre ned til minus 10 grader. iPhone 4S klagede over for lidt strøm på batteriet og slukkede kort tid efter.

Alle telefoner med LCD-skærme begyndte at få problemer, for eksempel med at skærmopdateringer tog meget lang tid.

Telefoner med AMOLED-skærme tålte bedre de lave temperaturer.

Er billigere bedre?

De fleste smartphones kunne ikke klare temperaturer lavere end minus 15 eller minus 20 grader. Selv om de var tændt, holdt de op med at virke, når man forsøgte at anvende dem.

De traditionelle mobiltelefoner klarede sig bedre end smartphones og blev først ubrugelige ved minus 25 grader.

Noget overraskende klarede telefonerne fra sydkoreanske Samsung sig bedre end de finske Nokia-telefoner.

Kun én smartphone fungerede normalt, da temperaturen faldt til minus 30 grader.

Det kan ganske vist være koldt i Sydkorea - i sidste uge var det minus 6 grader i Seoul - men man havde vel regnet med, at finske ingeniører var mere opmærksomme på kuldeproblemerne.

Samsung Galaxy S II holdt først op med at virke, da temperaturen var minus 35 grader. Selv lige før den slukkede, var der ingen tegn på problemer med at opdatere eller følsomhed på skærmen.

Minus 35 grader var den laveste temperatur, en smartphone klarede. Flere af de almindelige telefoner klarede denne temperatur, selv om skærmopdateringer kunne være langsomme.

Da temperaturen faldt til minus 40 grader, var der stadig to telefoner, som virkede: En billig Nokia C1-01 og en fem år gammel Nokia E65.

Batteriet er problemet

Grunden til at mange af telefonerne holder op med at virke, når temperaturen falder, skyldes kemiske processer i batterierne.

Når temperaturen falder, sker den kemiske proces langsommere, samtidig med at den lave temperatur giver højere modstand inde i batteriet.

Batteriet kan derfor hverken levere stabil spænding eller nok amperer til at drive telefonen.

Selv om batteriet er fuldt opladet, opfatter telefonen det, som om batteriet er tomt.

Herudover var der forskel på, hvordan skærmteknologierne klarede sig. AMOLED-skærme fungerede bedre end LCD-skærme.

LCD-skærme er opbygget af flere lag - blandt andet flydende krystaller og et tyndt film-transistor-lag, som styrer punkterne på skærmen.

De flydende krystaller er hovedproblemet, fordi de bruger lang tid på at ændre sig ved lave temperaturer.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser til datamatikeruddannelsen

    Midtjylland

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-udvikling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse