Gør dig selv en tjeneste: Køb et ordentligt SD-kort

Der kan være meget stor hastighedsforskel på to umiddelbare ens SD-kort. Se her hvad du skal være opmærksom på, når du køber ekstra hukommelse til din mobil, tablet eller kamera.

I dag er det nærmest et krav, at nye mobiltelefoner kan optage video i fuld HD, og det samme gælder naturligvis for kompakt- og spejlreflekskameraer.

Det tunge videoformat fylder hurtigt SD-kort og Micro SD-kort op, og derfor er det fristende at købe et nyt med større kapacitet.

Det første, du formentlig vil kigge på, er prisen og antallet af gigabyte data, og det er også fornuftigt nok.

Men er du klar over, at der kan være meget stor hastighedsforskel på to kort, der umiddelbart ser ens ud og har samme kapacitet?

Det hele handler om, hvilken "Class" som hukommelseskortet er udstyret med. Class-Skalaen går fra 2, 4, 6 til 10, og "uden for kategori" finder vi UHS Class 1.

Jo højere Class, desto hurtigere går det med at læse og gemme data på kortet. De laveste Class 2 og 4 skriver og læser med omkring 2 til 4 megabyte i sekundet, mens du med eksempelvis Class 10 får hastigheder omkring 10 megabyte i sekundet.

Det kommer især til udtryk, når der skal overføres data til eksempelvis computeren fra kortet.

Dobbelt op på hastigheden

Vi besluttede os for at foretage en lille uvidenskabelig test for at se, hvor stor forskel der egentlig kan være på to Micro SD-kort.

Et nyt på 32 gigabyte fra PNY, som hører til i Class 10, og et ældre SanDisk Micro SD-kort på to gigabyte med Class 4.

Vi oprettede en mappe i Windows og smed et par HD-videotrailere og en masse fotos ned i den. Samlet endte mappen med at fylde 656 megabyte.

Herefter overførte vi mappen via en kortlæser til de to modeller fra PNY og SanDisk.

Det tog 2 minutter og 29 sekunder at få mappen gemt på SanDisks kort, mens Class 10-kortet fra PNY klarede samme overførsel på 1 minut og 12 sekunder.

Med andre ord tog det over dobbelt så lang tid med det ældre kort med den lavere Class.

Det kan derfor godt betale sig at holde nøje øje med, hvilken Class som et SD-kort eller Micro SD-kort er udstyret med.

I hvert fald hvis du har planer om at gemme tunge filer på kortene og gerne vil have så hurtig dataoverførsel som muligt.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job