Helt nye tider: Sådan ændrer it skolernes dagligdag

It-investeringer vender op og ned på undervisningen på de danske uddannelser.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Galleri: Så fedt bliver det at gå i skole med it

Gratis pc skal sikre anbragte unge en uddannelse

It-uddannelse til autister udvider i Jylland

VUC Sønderjyllands afdeling i Sønderborg er blevet bygget om og er ikke længere som alle andre danske uddannelsesinstitutioner.

Elever og lærere har sagt farvel til traditionel klasseundervisning i faste klasseværelser.

I stedet har de sagt goddag til interaktiv undervisning i specielt indrettede oplægs- og forberedelsesrum samt interaktive lokaler med indbyggede smartboards.

"På den måde skaber vi rum for mere varierede arbejdsformer, hvor det ikke udelukkende er en lærer ved en tavle, der underviser," fortæller direktør for VUC Sønderjylland Hans Jørgen Hansen.

Papirforbrug næsten elimineret

Som en del af undervisningen får eleverne stillet en bærbar computer til rådighed, mens de går på skolen. 

"Fordelen ved, at vi låner computere ud, er, at alle elever og lærere har nøjagtigt de samme arbejdsredskaber. Det gør det meget nemmere at bruge i en undervisningssituation," siger Hans Jørgen Hansen.

Et af målene ved den interaktive undervisning har været at reducere skolens papirforbrug, som er en stor udgiftspost ifølge Hans Jørgen Hansen.

"Vi går væk fra indkøb af papirbøger og bruger i stedet e-bøger og digitale materialer, som lærerne selv producerer," siger han.

Og overgangen fra papir til digitale materialer er gået hurtigere, end han selv har regnet med. Papirforbruget er i dag mere eller mindre elimineret.

"Vi havde en forventet indkøringsperiode over tre år, og hensigten var at få afviklet 90 procent af papirforbruget efter tre år, og den målsætning når vi altså i år," siger Hans Jørgen Hansen.

Én lærer til to forskellige lokaler


To af skolens lokaler er indrettet til parallelundervisning, hvor to klasser er koblet op via et netværk og smartboards, hvor de to klasser kan se og høre hinanden. 

På den måde kan en gruppe af elever eksempelvis sidde i et lokale i Tønder og modtage samme undervisning som en anden gruppe elever, der befinder sig i Sønderborg, hvor læreren også fysisk er til stede.

"Læreren kan se det andet hold, og eleverne kan se det andet lokale, så man får fornemmelsen af, at man sidder i et meget langt lokale," forklarer Hans Jørgen Hansen.

Og alt, hvad der skrives på tavlen, kan ses i begge lokaler, og eleverne kan gemme alle oplysninger på deres egne computere.

Slut med aflyste hold

Med parallelundervisningen kunne man få den tanke, at skolen kunne spare på lærerstaben.

Det er dog ikke meningen, understreger Hans Jørgen Hansen og påpeger, at der er også er andre muligheder ved parallelundervisning: 

"Vores formål er ikke en sparerunde, men i vores område, som jo ikke er det tættest befolkede i landet, har vi også en interesse i at undgå, at der er hold, der ikke bliver oprettet på grund af for få tilmeldte elever," siger han.

Det er endnu for tidligt at måle, om de nye undervisningsformer er en succes, da der endnu ikke har været afholdt eksamener.

Direktør for VUC Sønderjylland Hans Jørgen Hansen er dog optimistisk:

"Som det ser ud nu, har vi et mindre frafald end de foregående år. Jeg tror også, at vi vil få flere til eksamen og se flere få bedre karakterer til eksamen."

Projektet i Sønderborg har kostet i omegnen af 70 millioner kroner, hvoraf omkring 50 millioner er investeret i selve ombygningen.

VUC Sønderjylland har efterfølgende afsat penge til at ombygge afdelingen i Haderslev til de moderne faciliteter. Det er planen, at alle afdelinger bygget om, når økonomien kan bære det.

Hans Jørgen Hansen forventer, at investeringen i de nye forhold bliver tjent hjem løbende, hvis de får fem til syv procent flere elever igennem eksamenerne om året.

Læs også:

Så fed bliver undervisningen i fremtiden

Gratis pc skal sikre anbragte unge en uddannelse

It-uddannelse til autister udvider i Jylland

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos