Så meget koster det at miste vigtige forretnings-data

Det kan blive dyrt for en virksomhed at miste vigtige data ved hackerangreb, konkluderer rapport.

Artikel top billede

Læs også:

Du skal tvinges til at fortælle om dit firmas databrud

Computerworld News Service: De gennemsnitlige udgifter ved databrud er faldet for første gang i syv år, konkluderer en  undersøgelse fra Symantec og Ponemon Institute.

I 2011 var den gennemsnitlige pris for et databrud 31,8 millioner kroner, og det er 24 procent mindre end i 2010, står der i 2011-udgaven af den årlige undersøgelse "U.S. Cost of a Data Breach." 

Prisen per kompromitteret fil er også faldet med 10 procent og ligger nu på godt 1.100 kroner.

Resultaterne fra undersøgelsen er baseret på informationer fra 49 amerikanske virksomheder fordelt på 14 forskellige brancher, der alle oplevede databrud sidste år.

De helt store skandaler ikke med

Katastrofale databrud, der har resulteret i mere end 100.000 kompromitterede filer, er udelukkede fra undersøgelsen, da de ellers ville påvirke resultaterne uforholdsmæssigt meget, forklarer Larry Ponemon, der er bestyrelsesformand for og grundlægger af Ponemon Institute.

Den vigtigste kategori økonomisk set handler om udgifterne til såkaldt "mistet forretning."

Det inkluderer blandt andet øget kundefrafald, øgede udgifter til at skaffe nye kunder, omdømmetab og faldende goodwill.

Udgifterne i denne kategori er faldet med 34 procent sammenlignet med 2010, fortæller Larry Ponemon.

Færre kunder forlader virksomhederne efter databrud i dag, og derfor skal der ikke bruges så mange ressourcer på at finde nye kunder efterfølgende. Især finansielle tjenester og sundhedstjenester er sårbare over for kundefrafald ved databrud.

Her gør det ondt

Virksomheder, der har oplevet databrud som resultat af ondsindede angreb, mister som udgangspunkt flere penge, fordi det kræver flere handlinger efterfølgende, siger Larry Ponemon.

"Det er sværere at gennemføre undersøgelser og forstå de præcise problemer," forklarer han. Den type virksomheder mister også flere kunder ved databrud.

De mest almindelige typer ondsindede angreb, der er forbundet med databrud, er malware-infektioner, som findes i omkring halvdelen af tilfældene.

Dernæst kommer 'ondsindede insidere,' som er skyld i 33 procent af sagerne om databrud.

Derfor lysner det nu

En af grundene til de faldende udgifter ved databrud er, at virksomhederne er blevet bedre til at advare mod og handle på bruddene på grund af øgede lovkrav, fortæller Larry Ponemon.

Men undersøgelsen viser også, at det faktisk kan ende med at blive dyrere, hvis man handler for hurtigt.

For hurtige notifikationer og handlinger koster gennemsnitligt virksomhederne godt 190 kroner ekstra per kompromitteret fil.

Virksomhederne bør i stedet bruge lidt ekstra tid på den efterfølgende undersøgelse for at sikre, at de forstår, hvilke kunder der rent faktisk er i farezonen, siger Robert Hamilton, der er senior manager for produktmarketing til sikkerhed i virksomheder hos Symantec.

Hvis ikke organisationen formår at identificere de påvirkede kunder, så kan det betyde, at flere kunder end nødvendigt modtager advarslen, og det kan både give unødvendigt kundefrafald og andre øgede udgifter.

"Nøgleordet er balance. Selvfølgelig skal man reagere hurtigt og ikke tage en evighed om at udsende advarsler, men det skal også være præcist," siger Robert Hamilton.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Du skal tvinges til at fortælle om dit firmas databrud

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S