Test: Firkantet Logitech-mus er noget juks

Logitech Cube er en firkantet mus i ministørrelse, der også fungerer som assistent til PowerPoint-fremvisninger. Det lyder innovativt og smart, men i brug er den en ergonomisk katastrofe.

Anmeldelse: Logitech Cube er mindre end en æske tændstikker og vejer blot 20 gram.

Med sit firkantede design ligner den på ingen måde en mus, og den har da heller ikke nogen synlige knapper eller et scrollhjul.

Ligesom med Logitechs andre trådløse gnavere smides en lille nano-USB-nøgle i computeren, og herefter er der kontrol med musen.

Det er dog en meget anderledes oplevelse at lade Logitech Cube drible hen over skrivebordet. Normalt hviler hele hånden på en velvoksen mus, men med denne minimodel er det kun fingerspidserne, der har fat i den lille Cube.

Det er noget forkrampet.

Størrelsen betyder, at venstre og højre museklik er placeret oven over hinanden på toppen af musen - i stedet for ved siden af hinanden.

Hvis der klikkes midt på den firkantede mus, aktiveres højre museklik, mens venstre museklik benyttes ved at trykke længst fremme.

Det kræver en del tilvænning at mestre denne alternative betjening optimalt.

Ved at lade pegefingeren glide op og ned på toppen af musen aktiveres scrollfunktionen. Den leverer dog en smule hakkende oplevelse, og det er i hvert fald ikke lige så glidende som at kløve en kniv ned gennem en klump smør på en steghed sommerdag.

Til præsentationer ... sådan da

Logitech Cube er designet, så den virker med PowerPoint-præsentationer. Hvis du holder musen i hånden og lader højre tommelfinger klikke på toppen, bladrer du frem i dine slides.

Hvis du vil vende tilbage til et tidligere slide, skal du lidt bøvlet vende musen rundt - og nu klikke i bunden af musen. Det er ærligt talt noget forvirrende.

Der er ingen laserpointer, og det er ikke muligt at styre cursoren, når du holder Logitech Cube i hånden. Det vil uden tvivl være et minus for die hard PowerPoint-entusiaster.

Til en pris omkring 500 kroner er Logitech Cube ikke et interessant valg for ret mange mennesker.

Hvis du rejser meget, holder mange præsentationer, og gerne vil have en lille, let mus, der fungerer som præsentationsværktøj, er musen måske værd at bruge lidt tid på.

Men husk lige at få styr på din sundhedsforsikring, inden du bruger alt for mange timer i selskab med den lille mus. Den kan være den direkte vej til en kiropraktor takket være det lidt absurde og forkrampede Quasimodo-greb, som du er nødt til at holde Logitech Cube i, når den betjenes på skrivebordet.

Logitech Cube ender på karakteren to ud af seks.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S