Test: Firkantet Logitech-mus er noget juks

Logitech Cube er en firkantet mus i ministørrelse, der også fungerer som assistent til PowerPoint-fremvisninger. Det lyder innovativt og smart, men i brug er den en ergonomisk katastrofe.

Anmeldelse: Logitech Cube er mindre end en æske tændstikker og vejer blot 20 gram.

Med sit firkantede design ligner den på ingen måde en mus, og den har da heller ikke nogen synlige knapper eller et scrollhjul.

Ligesom med Logitechs andre trådløse gnavere smides en lille nano-USB-nøgle i computeren, og herefter er der kontrol med musen.

Det er dog en meget anderledes oplevelse at lade Logitech Cube drible hen over skrivebordet. Normalt hviler hele hånden på en velvoksen mus, men med denne minimodel er det kun fingerspidserne, der har fat i den lille Cube.

Det er noget forkrampet.

Størrelsen betyder, at venstre og højre museklik er placeret oven over hinanden på toppen af musen - i stedet for ved siden af hinanden.

Hvis der klikkes midt på den firkantede mus, aktiveres højre museklik, mens venstre museklik benyttes ved at trykke længst fremme.

Det kræver en del tilvænning at mestre denne alternative betjening optimalt.

Ved at lade pegefingeren glide op og ned på toppen af musen aktiveres scrollfunktionen. Den leverer dog en smule hakkende oplevelse, og det er i hvert fald ikke lige så glidende som at kløve en kniv ned gennem en klump smør på en steghed sommerdag.

Til præsentationer ... sådan da

Logitech Cube er designet, så den virker med PowerPoint-præsentationer. Hvis du holder musen i hånden og lader højre tommelfinger klikke på toppen, bladrer du frem i dine slides.

Hvis du vil vende tilbage til et tidligere slide, skal du lidt bøvlet vende musen rundt - og nu klikke i bunden af musen. Det er ærligt talt noget forvirrende.

Der er ingen laserpointer, og det er ikke muligt at styre cursoren, når du holder Logitech Cube i hånden. Det vil uden tvivl være et minus for die hard PowerPoint-entusiaster.

Til en pris omkring 500 kroner er Logitech Cube ikke et interessant valg for ret mange mennesker.

Hvis du rejser meget, holder mange præsentationer, og gerne vil have en lille, let mus, der fungerer som præsentationsværktøj, er musen måske værd at bruge lidt tid på.

Men husk lige at få styr på din sundhedsforsikring, inden du bruger alt for mange timer i selskab med den lille mus. Den kan være den direkte vej til en kiropraktor takket være det lidt absurde og forkrampede Quasimodo-greb, som du er nødt til at holde Logitech Cube i, når den betjenes på skrivebordet.

Logitech Cube ender på karakteren to ud af seks.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S