Test: Firkantet Logitech-mus er noget juks

Logitech Cube er en firkantet mus i ministørrelse, der også fungerer som assistent til PowerPoint-fremvisninger. Det lyder innovativt og smart, men i brug er den en ergonomisk katastrofe.

Anmeldelse: Logitech Cube er mindre end en æske tændstikker og vejer blot 20 gram.

Med sit firkantede design ligner den på ingen måde en mus, og den har da heller ikke nogen synlige knapper eller et scrollhjul.

Ligesom med Logitechs andre trådløse gnavere smides en lille nano-USB-nøgle i computeren, og herefter er der kontrol med musen.

Det er dog en meget anderledes oplevelse at lade Logitech Cube drible hen over skrivebordet. Normalt hviler hele hånden på en velvoksen mus, men med denne minimodel er det kun fingerspidserne, der har fat i den lille Cube.

Det er noget forkrampet.

Størrelsen betyder, at venstre og højre museklik er placeret oven over hinanden på toppen af musen - i stedet for ved siden af hinanden.

Hvis der klikkes midt på den firkantede mus, aktiveres højre museklik, mens venstre museklik benyttes ved at trykke længst fremme.

Det kræver en del tilvænning at mestre denne alternative betjening optimalt.

Ved at lade pegefingeren glide op og ned på toppen af musen aktiveres scrollfunktionen. Den leverer dog en smule hakkende oplevelse, og det er i hvert fald ikke lige så glidende som at kløve en kniv ned gennem en klump smør på en steghed sommerdag.

Til præsentationer ... sådan da

Logitech Cube er designet, så den virker med PowerPoint-præsentationer. Hvis du holder musen i hånden og lader højre tommelfinger klikke på toppen, bladrer du frem i dine slides.

Hvis du vil vende tilbage til et tidligere slide, skal du lidt bøvlet vende musen rundt - og nu klikke i bunden af musen. Det er ærligt talt noget forvirrende.

Der er ingen laserpointer, og det er ikke muligt at styre cursoren, når du holder Logitech Cube i hånden. Det vil uden tvivl være et minus for die hard PowerPoint-entusiaster.

Til en pris omkring 500 kroner er Logitech Cube ikke et interessant valg for ret mange mennesker.

Hvis du rejser meget, holder mange præsentationer, og gerne vil have en lille, let mus, der fungerer som præsentationsværktøj, er musen måske værd at bruge lidt tid på.

Men husk lige at få styr på din sundhedsforsikring, inden du bruger alt for mange timer i selskab med den lille mus. Den kan være den direkte vej til en kiropraktor takket være det lidt absurde og forkrampede Quasimodo-greb, som du er nødt til at holde Logitech Cube i, når den betjenes på skrivebordet.

Logitech Cube ender på karakteren to ud af seks.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo