Microsoft forklarer .NET-strategi

Der har været stille om .NET-strategien, men nu forklarer Microsoft, hvad planen egentlig er. I open sourcemiljøet er man dog skeptiske over for erklæringen om, at .NET er lig med åbne standarder.

Der har gennem længere tid hersket en del forvirring om, hvor Microsoft reelt vil hen med sin .NET-strategi, som har stået i skyggen af andre initiativer siden den blev lanceret for et par år siden. Det skriver nyhedstjenesten Cnet.

Men på Comdex-messen har Microsoft nu fornyet sine forsikringer om, at der er liv i .NET, selv om man erkender, at der blev gjort for lidt for at forklare, hvad det betød.

- Jeg synes, at Microsoft gjorde det dårligt, da vi introducerede det og bare klistrede .NET-navnet på forskellige produkter, sagde produktchef i Microsoft John Montgomery ifølge Cnet i forbindelse med en paneldiskussion, der fokuserede på .NET-initiativet.

Sælge rammer

Han forklarede, at .NET reelt refererer til en ny måde at arbejde med Windows på, og en vilje til at arbejde med åbne standarder, så man man sikrer, at systemer kan arbejde sammen på tværs.

- Windows skal være et bedre sted at bygge og bruge applikationer, sagde John Montgomery.

Men Greg Stein, direktøren for Apache Software Foundation, som står bag open source-webserver softwaren, mente dog stadig, at der i forbindelse med .NET mest var tale om en marketingkampagne uden stor effekt på standardiseringen af IT-verdenen. Open source-tankegangen har været vigtigere, påpegede han.

- Folk bygger mere og mere på disse gratis teknologier. Folk, som gerne vil sælge nogle rammer, får svært ved det, sagde Greg Stein ifølge Cnet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S