HK raser over ITEK-spørgeskema

OPDATERET: HK's IT-politiske ordfører Karin Retvig kritiserer i skarpe vendinger en undersøgelse af behovet for udenlandsk IT-arbejdskraft i Danmark, som ITEK har iværksat. Hun mener, at undersøgelsen er utroværdig og baseret på fejlagtige oplysninger.

Karin Retvig, HK's IT-politiske ordfører, raser over en spørgeskemaundersøgelse som ITEK, IT-branchens organisation under Dansk Industri, har sat i gang på organisationens hjemmeside.

Spørgeskemaet handler om behovet for udenlandske IT-specialister i danske virksomheder.

- Som man råber i skoven, får man svar. Og uanset hvad resultatet af spørgeskemaundersøgelsen bliver, så vil vi modtage den med dyb skepsis, lyder det blandt andet i en kommentar fra Karin Retvig på HK's hjemmeside.

Fejlagtige oplysninger

Hun er især ude efter Tom Togsverd, der i hendes øjne giver to fejlagtige oplysninger i to begrundelser for spørgeskemaundersøgelsen.

- Integrationsministeriet tog i sommers IT-specialister af den såkaldte jobkortordning. Ordningerne sikrede en hurtig tildeling af opholds- og arbejdstilladelser til udenlandske IT-specialister, herunder også ingeniører. Så længe IT-specialister ikke er omfattet af ordningen, kan der kun gives arbejdstilladelse, såfremt fagforeningerne har godkendt ansættelsen og har dikteret lønniveauet, lyder det i teksten til ITEK's spørgeskemaundersøgelse.

Karin Retvig mener, at fagforeningerne bliver skudt for meget i skoen af ITEK-formanden.

- Vi har kun høringsret i de pågældende sager, og når vi har afgivet vort svar til Udlændingestyrelsen, aner vi ikke, hvad der sker. Endvidere dikterer vi absolut ingen løn, men det ligger i regelsættet, at udlændinge på job i Danmark skal have danske løn- og arbejdsvilkår, skriver HK's IT-politiske ordfører.

Hun mener, at hele spørgeskemaundersøgelsen gennemsyres af, at ITEK føler harme over, at berørte organisationer skal høres, og ikke mindst at også udenlandske IT-folk har krav på en anstændig løn.

- Det bekræfter vores opfattelse af, at indslusningen af udenlandske IT-folk primært har til hensigt at få billig arbejdskraft, som hurtigt kan sparkes ud igen, mener Karin Retvig.

ITEK afviser kritik

ITEK vil dog ikke give HK ret i kritikken.

- Det er fejlagtigt, når Karin Retvig påstår, at vi udelukkende er ude på at få billig arbejdskraft til landet. Hendes argumentation fører kun til en eneste ting, nemlig at danske virksomheder tvinges til udlandet, fordi de ikke kan få kvalificeret arbejdskraft herhjemme, siger Tom Togsverd.

Han henviser til et konkret eksempel med spilproducenten IO Interactive, der i øjeblikket ikke kan få lov at hyre udenlandsk arbejdskraft, fordi myndighederne påstår, at den nødvendige kompetence findes i landet.

- Det holder ikke vand. Karin Retvigs kritik er misforstået. Vil hun tvinge IO Interactive og andre danske IT-virksomheder til udlandet, fordi den danske IT-branche ikke kan have spidskompetence på alle områder? spørger Tom Togsverd.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S