Handsnavistat dropper navnet

Efter blot seks måneder som Handsnavistat skifter en af landets største leverandører af økonomisystemer til staten navn til Civitas. Ledelsen mener, at det gamle navn var for langt og skabte forvirring blandt kunder og medarbejdere.

IT-selskabet Handsnavistat tager i dag navneforandring til Civitas, da det lange, gamle navn har skabt stor forvirring blandt både kunder og medarbejdere.

- Vores nuværende navn, Handsnavistat, er aldrig slået igennem, hverken hos kunder eller medarbejdere. Navnet er langt og besværligt at udtale, og desuden har mange stadig den opfattelse, at Handsnavistat er en del af det "gamle" Hands. Så nu døber vi os selv om for ikke at forvirre mere, siger administrerende direktør i Civitas, Anette Birkbak.

Stiftet for seks måneder siden
Handsnavistat blev stiftet for kun seks måneder siden, da KMD overtog 75 procent af aktierne i selskabet fra Hands.

For to uger siden blev ejerforholdene ændret endnu en gang, da de resterende 25 procent af aktierne i selskabet skiftede hænder fra Hands til det nye selskab Hands - Columbus IT Partner. Hands navnet forsvinder ved årsskiftet.

IT-selskabet med det nye navn Civitas arbejder tæt sammen med Økonomistyrelsen om at levere økonomisystemer til ministerier og styrelser.

I alt har samarbejdspartnerne leveret 270 af de godt 300 Navision Stat-installationer i staten.

Det tidligere Hands solgte for omtrent et år siden hovedparten af sin forretning med at drive Navision-systemer og udleje dem på ASP-basis til TDC.

Senere solgte selskabet sin forretning inden for EDI til det TDC-ejede Dan Net, og endelig købte KMD hovedparten af Hands' virksomhed, der havde fokus på staten. KMD har også købt Columbus' kommuneforretning.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil