Priskrig presser prisen for mobitelefoni ned

De danske teleselskaber presser hinanden til at sænke priserne helt i bund.

Artikel top billede

Priserne for at anvende mobiltelefon i Danmark rasler ned.

Ifølge Børsen sker det, selv om TDC forsøgte at bremse priskrigen ved at købe Onfone sidste år.

Ifølge avisen er alle de betydende mobilselskab i Danmark i gang med at sænke priserne.

Onfone går endda forrest, skriver Børsen, med et tilbud på halv pris i to måneder, mens BiBob tilbyder 44 GB gratis til sine kunder.

Ifølge avisen er markedet for mobiltelefoni i Danmark godt mættet.

Ifølge tal fra IT- og Telestyrelsen falder kundebaserne hos de største teleselskaber, hvor både TDC, Telenor og Telia har faldende markedsandele på det danske marked.

Til gengæld vokser lavprisselskaberne undtagen Telmore, der har haft flad udvikling.

Ifølge tallene er danskerne meget modtagelige for gode tilbud på mobiltelefoni, i det 78.000 danskere hver måned skifter mobilselskab.

3 overvejer måske at sælge

Den voldsomme priskrig på markedet gør, at analytikere ser tegn på, at 3 måske overvejer at sælge sin danske forretning.

"Vil man absolut spekulere, er der flere tegn i markedet, der kan pege imod, at 3 muligivis forbereder at sælge deres forretning," siger teleanalytiker Poul Ernst Jessen, Danske Markets, til Børsen.

Han peger overfor avisen på, at 3's ejere er i færd med at splitte de danske og svenske regnskaber op, ligesom 3 har haft meget lavt investeringsniveau i den seneste tid.

3' danske direktør, Morten Christiansen, vil ikke overfor avisen kommentere, om selskabet er på vej til at blive solgt.

"Alle venter, at der sker en konsolidering på det danske marked. Der er en, måske to, selskaber for meget på det danske marked," siger han.

Læs også:

Sådan klarer Telenor sig i voldsom dansk tele-priskrig.

TDC sender nyt lavprisselskab ind i mobil-krigen.

Danskerne skifter mobilselskab som aldrig før.

Telenor-boss: Priskrig skader dansk infrastruktur.

Mobilkrigen slutter: CBB hæver priserne.

Danske mobilselskaber: Bare priskrigen snart er slut.

TDC's lavprisselskaber har de højeste priser.

Mobil-krig: Vi snupper Onfones kunder.

TDC henter flere mobilkunder trods mobilkrig.

TDC-topchef om priskrigen: Trykket er taget af.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS