DanID advarer: Nye angreb mod NemID

I de seneste uger er en stribe danskere blevet udsat for angrebsforsøg mod deres netbank. Nu advarer DanID mod svindel.

Artikel top billede

Læs også:
Hackere får ram på NemID - danskere fuppet

Man skal i øjeblikket være ekstra varsom, når man logger på sin netbank.

Sådan lyder advarslen fra DanID, firmaet bag NemID.

Udmeldingen kommer efter, at flere danske banker har konstateret angrebsforsøg mod deres netbank-løsninger.

Helt konkret skal man som bruger være særlig opmærksom på stikkerne, hvis der i NemID log-in-boksen står et fremmed banknavn, eller hvis der er andre uregelmæssigheder i forbindelsen med log-in.

Det kan eksempelvis være, hvis man bliver bedt om at indtaste sin engangskode en ekstra gang.

"Sker dette, bør man straks kontakte sin bank," lyder det fra DanID.

Kriminelle kigger med

I de angrebsforsøg, som bankerne har registreret, er der blevet gjort brug af "side by side real-tids phishing-teknik," fortæller DanID.

Det betyder, at brugerne, i de tilfælde hvor computeren er blevet inficeret med en virus, kan risikere, at svindlere følger med på pc'en, når brugeren logger på netbanken.

Hvis brugeren udfylder sit NemID bruger-id og adgangskode samt engangskoden fra nøglekortet, kan den it-kriminelle således 'fiske' engangskoden og har dermed mulighed for selv at logge på brugerens netbank med henblik på at gennemføre misbrug.

Denne teknik blev også anvendt da otte danskere blev franarret penge fra deres konti.

På DanID's webside er der gode råd til, hvordan man beskytter sin færden på nettet.

Læs også:
Hackere får ram på NemID - danskere fuppet

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)