Sådan sletter du dine pinlige SMS- og MMS-beskeder

Aftenen bliver lidt for våd, og så ryger der en pinlig besked af sted til ex-kæresten eller vennerne i telefonbogen. Her kan du se, hvordan skaden kan begrænses.

AAARRRRRHHHH, det billede skulle jeg ikke have sendt til alle vennerne i telefonbogen.

Den følelse er der sikkert mange, der kan nikke genkendende til.

Et pinligt foto eller en lummer sms, der var sjov lige i situationen, men som kan skabe et hav af pinlige situationer for dig i fremtiden.

Det kan du fremover undgå med et par simple programmer til din iPhone.

Programmerne giver nemlig mulighed for at sætte en tidsbegrænsning på de billeder, du sender, eller beskeder, du skriver på telefonen.

Når tiden er udløbet, destrueres indholdet.

Billed-applikationen hedder Snapchat, og den er netop blevet lanceret i en ny version 3.0.

Den kan tildele dine MMS'er en levetid på op til 10 sekunder. Herefter slettes billedet automatisk på modtagerens telefon.

Slet SMS'en når den er læst

Snapchat giver dig dog kun mulighed for at slette MMS'er.

Hvis du også vil bevare kontrollen over SMS-beskederne fra din mobil, er app'en TigerText en mulighed.

Den blev udviklet i kølvandet på golfspilleren Tiger Woods' pinlige affære med en stribe letlevende damer, der blev afsløret på grund af SMS-beskeder, han havde sendt.

Deraf kommer også navnet TigerText.

Applikationen kan slette en tekstbesked, efter at modtageren har læst den.

Begge apps er gratis. TigerText findes til både Android og iPhone. Snapchat er kun til iPhone.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS