Sådan sletter du dine pinlige SMS- og MMS-beskeder

Aftenen bliver lidt for våd, og så ryger der en pinlig besked af sted til ex-kæresten eller vennerne i telefonbogen. Her kan du se, hvordan skaden kan begrænses.

AAARRRRRHHHH, det billede skulle jeg ikke have sendt til alle vennerne i telefonbogen.

Den følelse er der sikkert mange, der kan nikke genkendende til.

Et pinligt foto eller en lummer sms, der var sjov lige i situationen, men som kan skabe et hav af pinlige situationer for dig i fremtiden.

Det kan du fremover undgå med et par simple programmer til din iPhone.

Programmerne giver nemlig mulighed for at sætte en tidsbegrænsning på de billeder, du sender, eller beskeder, du skriver på telefonen.

Når tiden er udløbet, destrueres indholdet.

Billed-applikationen hedder Snapchat, og den er netop blevet lanceret i en ny version 3.0.

Den kan tildele dine MMS'er en levetid på op til 10 sekunder. Herefter slettes billedet automatisk på modtagerens telefon.

Slet SMS'en når den er læst

Snapchat giver dig dog kun mulighed for at slette MMS'er.

Hvis du også vil bevare kontrollen over SMS-beskederne fra din mobil, er app'en TigerText en mulighed.

Den blev udviklet i kølvandet på golfspilleren Tiger Woods' pinlige affære med en stribe letlevende damer, der blev afsløret på grund af SMS-beskeder, han havde sendt.

Deraf kommer også navnet TigerText.

Applikationen kan slette en tekstbesked, efter at modtageren har læst den.

Begge apps er gratis. TigerText findes til både Android og iPhone. Snapchat er kun til iPhone.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S