Sådan sletter du dine pinlige SMS- og MMS-beskeder

Aftenen bliver lidt for våd, og så ryger der en pinlig besked af sted til ex-kæresten eller vennerne i telefonbogen. Her kan du se, hvordan skaden kan begrænses.

AAARRRRRHHHH, det billede skulle jeg ikke have sendt til alle vennerne i telefonbogen.

Den følelse er der sikkert mange, der kan nikke genkendende til.

Et pinligt foto eller en lummer sms, der var sjov lige i situationen, men som kan skabe et hav af pinlige situationer for dig i fremtiden.

Det kan du fremover undgå med et par simple programmer til din iPhone.

Programmerne giver nemlig mulighed for at sætte en tidsbegrænsning på de billeder, du sender, eller beskeder, du skriver på telefonen.

Når tiden er udløbet, destrueres indholdet.

Billed-applikationen hedder Snapchat, og den er netop blevet lanceret i en ny version 3.0.

Den kan tildele dine MMS'er en levetid på op til 10 sekunder. Herefter slettes billedet automatisk på modtagerens telefon.

Slet SMS'en når den er læst

Snapchat giver dig dog kun mulighed for at slette MMS'er.

Hvis du også vil bevare kontrollen over SMS-beskederne fra din mobil, er app'en TigerText en mulighed.

Den blev udviklet i kølvandet på golfspilleren Tiger Woods' pinlige affære med en stribe letlevende damer, der blev afsløret på grund af SMS-beskeder, han havde sendt.

Deraf kommer også navnet TigerText.

Applikationen kan slette en tekstbesked, efter at modtageren har læst den.

Begge apps er gratis. TigerText findes til både Android og iPhone. Snapchat er kun til iPhone.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS