Sådan sletter du dine pinlige SMS- og MMS-beskeder

Aftenen bliver lidt for våd, og så ryger der en pinlig besked af sted til ex-kæresten eller vennerne i telefonbogen. Her kan du se, hvordan skaden kan begrænses.

AAARRRRRHHHH, det billede skulle jeg ikke have sendt til alle vennerne i telefonbogen.

Den følelse er der sikkert mange, der kan nikke genkendende til.

Et pinligt foto eller en lummer sms, der var sjov lige i situationen, men som kan skabe et hav af pinlige situationer for dig i fremtiden.

Det kan du fremover undgå med et par simple programmer til din iPhone.

Programmerne giver nemlig mulighed for at sætte en tidsbegrænsning på de billeder, du sender, eller beskeder, du skriver på telefonen.

Når tiden er udløbet, destrueres indholdet.

Billed-applikationen hedder Snapchat, og den er netop blevet lanceret i en ny version 3.0.

Den kan tildele dine MMS'er en levetid på op til 10 sekunder. Herefter slettes billedet automatisk på modtagerens telefon.

Slet SMS'en når den er læst

Snapchat giver dig dog kun mulighed for at slette MMS'er.

Hvis du også vil bevare kontrollen over SMS-beskederne fra din mobil, er app'en TigerText en mulighed.

Den blev udviklet i kølvandet på golfspilleren Tiger Woods' pinlige affære med en stribe letlevende damer, der blev afsløret på grund af SMS-beskeder, han havde sendt.

Deraf kommer også navnet TigerText.

Applikationen kan slette en tekstbesked, efter at modtageren har læst den.

Begge apps er gratis. TigerText findes til både Android og iPhone. Snapchat er kun til iPhone.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S