Her er de største it-trusler mod virksomhederne

Microsofts nye sikkerhedsrapport udpeger den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Computerworld News Service: Erhvervslivet plages stadig af ormen Conficker, der anvendes til at oprette botnet og sprede andre former for malware, kan man læse i Microsofts seneste Security Intelligence Report.

Faktisk er denne orm den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Rapporten fra Microsoft gennemgår nogle enkle foranstaltninger, der kan afhjælpe problemet, fortæller Tim Rains, der er Microsofts director of trustworthy computing, i en video, hvor han præsenterer rapportens overordnede konklusioner.

Herudover stiller Microsoft den fulde rapport frit til rådighed.

Angreb, der udnytter sårbarheder i HTML og JavaScript, er ifølge Rains steget brat i løbet af andet halvår af 2011, hvilket er den periode, som rapporten dækker. Han sætter dog i videoen ingen tal på denne stigning.

En stor del af denne stigning kan tilskrives hackerværktøjet Black Hole Exploit Kit, der bruges til at udvikle angreb, der omgår den såkaldte sandkasse i Java Runtime Environment, som ellers er til for at isolere angrebskode fra resten af værts-maskinen.

Ved at komme uden om sandkassen kan angriberne installere skadelige kode via fjernadgang.

Flere trusler

Rapporten beskriver også angreb, der udnytter sårbarheder i programmer til at læse og redigere dokumenter. På dette område steg antallet af angreb i løbet af fjerde kvartal 2011.

I andet halvår 2011 blev der opdaget 10 procent færre sårbarheder i software end i første halvår. Antallet af fundne alvorlige sårbarheder faldt i samme periode med 31 procent.

Sårbarheder af lav kompleksitet - som er de letteste at udnytte - udgjorde 55 procent af alle opdagede sårbarheder i sidste halvdel af 2011.

I USA blev der fundet cirka lige mange sårbarheder i første som i andet halvår 2011, hvorimod der i Tyskland blev fundet 30 procent - og i Rusland 28 procent - flere sårbarheder i fjerde kvartal end i tredje.

Disse rapporter fra Microsoft udkommer to gange om året og er baseret på data, som selskabet indsamler fra mere end 600 millioner systemer i 100 lande og regioner.

Selskabet trækker på data fra skannede Hotmail-konti, Microsoft Security Essentials, Værktøj til fjernelse af skadelig software og fra websider skannet af Microsofts søgemaskine Bing.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S