Her er de største it-trusler mod virksomhederne

Microsofts nye sikkerhedsrapport udpeger den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Computerworld News Service: Erhvervslivet plages stadig af ormen Conficker, der anvendes til at oprette botnet og sprede andre former for malware, kan man læse i Microsofts seneste Security Intelligence Report.

Faktisk er denne orm den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Rapporten fra Microsoft gennemgår nogle enkle foranstaltninger, der kan afhjælpe problemet, fortæller Tim Rains, der er Microsofts director of trustworthy computing, i en video, hvor han præsenterer rapportens overordnede konklusioner.

Herudover stiller Microsoft den fulde rapport frit til rådighed.

Angreb, der udnytter sårbarheder i HTML og JavaScript, er ifølge Rains steget brat i løbet af andet halvår af 2011, hvilket er den periode, som rapporten dækker. Han sætter dog i videoen ingen tal på denne stigning.

En stor del af denne stigning kan tilskrives hackerværktøjet Black Hole Exploit Kit, der bruges til at udvikle angreb, der omgår den såkaldte sandkasse i Java Runtime Environment, som ellers er til for at isolere angrebskode fra resten af værts-maskinen.

Ved at komme uden om sandkassen kan angriberne installere skadelige kode via fjernadgang.

Flere trusler

Rapporten beskriver også angreb, der udnytter sårbarheder i programmer til at læse og redigere dokumenter. På dette område steg antallet af angreb i løbet af fjerde kvartal 2011.

I andet halvår 2011 blev der opdaget 10 procent færre sårbarheder i software end i første halvår. Antallet af fundne alvorlige sårbarheder faldt i samme periode med 31 procent.

Sårbarheder af lav kompleksitet - som er de letteste at udnytte - udgjorde 55 procent af alle opdagede sårbarheder i sidste halvdel af 2011.

I USA blev der fundet cirka lige mange sårbarheder i første som i andet halvår 2011, hvorimod der i Tyskland blev fundet 30 procent - og i Rusland 28 procent - flere sårbarheder i fjerde kvartal end i tredje.

Disse rapporter fra Microsoft udkommer to gange om året og er baseret på data, som selskabet indsamler fra mere end 600 millioner systemer i 100 lande og regioner.

Selskabet trækker på data fra skannede Hotmail-konti, Microsoft Security Essentials, Værktøj til fjernelse af skadelig software og fra websider skannet af Microsofts søgemaskine Bing.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S