Her er de største it-trusler mod virksomhederne

Microsofts nye sikkerhedsrapport udpeger den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Computerworld News Service: Erhvervslivet plages stadig af ormen Conficker, der anvendes til at oprette botnet og sprede andre former for malware, kan man læse i Microsofts seneste Security Intelligence Report.

Faktisk er denne orm den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Rapporten fra Microsoft gennemgår nogle enkle foranstaltninger, der kan afhjælpe problemet, fortæller Tim Rains, der er Microsofts director of trustworthy computing, i en video, hvor han præsenterer rapportens overordnede konklusioner.

Herudover stiller Microsoft den fulde rapport frit til rådighed.

Angreb, der udnytter sårbarheder i HTML og JavaScript, er ifølge Rains steget brat i løbet af andet halvår af 2011, hvilket er den periode, som rapporten dækker. Han sætter dog i videoen ingen tal på denne stigning.

En stor del af denne stigning kan tilskrives hackerværktøjet Black Hole Exploit Kit, der bruges til at udvikle angreb, der omgår den såkaldte sandkasse i Java Runtime Environment, som ellers er til for at isolere angrebskode fra resten af værts-maskinen.

Ved at komme uden om sandkassen kan angriberne installere skadelige kode via fjernadgang.

Flere trusler

Rapporten beskriver også angreb, der udnytter sårbarheder i programmer til at læse og redigere dokumenter. På dette område steg antallet af angreb i løbet af fjerde kvartal 2011.

I andet halvår 2011 blev der opdaget 10 procent færre sårbarheder i software end i første halvår. Antallet af fundne alvorlige sårbarheder faldt i samme periode med 31 procent.

Sårbarheder af lav kompleksitet - som er de letteste at udnytte - udgjorde 55 procent af alle opdagede sårbarheder i sidste halvdel af 2011.

I USA blev der fundet cirka lige mange sårbarheder i første som i andet halvår 2011, hvorimod der i Tyskland blev fundet 30 procent - og i Rusland 28 procent - flere sårbarheder i fjerde kvartal end i tredje.

Disse rapporter fra Microsoft udkommer to gange om året og er baseret på data, som selskabet indsamler fra mere end 600 millioner systemer i 100 lande og regioner.

Selskabet trækker på data fra skannede Hotmail-konti, Microsoft Security Essentials, Værktøj til fjernelse af skadelig software og fra websider skannet af Microsofts søgemaskine Bing.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S