Her er de største it-trusler mod virksomhederne

Microsofts nye sikkerhedsrapport udpeger den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Computerworld News Service: Erhvervslivet plages stadig af ormen Conficker, der anvendes til at oprette botnet og sprede andre former for malware, kan man læse i Microsofts seneste Security Intelligence Report.

Faktisk er denne orm den største trussel mod erhvervslivets it-sikkerhed.

Rapporten fra Microsoft gennemgår nogle enkle foranstaltninger, der kan afhjælpe problemet, fortæller Tim Rains, der er Microsofts director of trustworthy computing, i en video, hvor han præsenterer rapportens overordnede konklusioner.

Herudover stiller Microsoft den fulde rapport frit til rådighed.

Angreb, der udnytter sårbarheder i HTML og JavaScript, er ifølge Rains steget brat i løbet af andet halvår af 2011, hvilket er den periode, som rapporten dækker. Han sætter dog i videoen ingen tal på denne stigning.

En stor del af denne stigning kan tilskrives hackerværktøjet Black Hole Exploit Kit, der bruges til at udvikle angreb, der omgår den såkaldte sandkasse i Java Runtime Environment, som ellers er til for at isolere angrebskode fra resten af værts-maskinen.

Ved at komme uden om sandkassen kan angriberne installere skadelige kode via fjernadgang.

Flere trusler

Rapporten beskriver også angreb, der udnytter sårbarheder i programmer til at læse og redigere dokumenter. På dette område steg antallet af angreb i løbet af fjerde kvartal 2011.

I andet halvår 2011 blev der opdaget 10 procent færre sårbarheder i software end i første halvår. Antallet af fundne alvorlige sårbarheder faldt i samme periode med 31 procent.

Sårbarheder af lav kompleksitet - som er de letteste at udnytte - udgjorde 55 procent af alle opdagede sårbarheder i sidste halvdel af 2011.

I USA blev der fundet cirka lige mange sårbarheder i første som i andet halvår 2011, hvorimod der i Tyskland blev fundet 30 procent - og i Rusland 28 procent - flere sårbarheder i fjerde kvartal end i tredje.

Disse rapporter fra Microsoft udkommer to gange om året og er baseret på data, som selskabet indsamler fra mere end 600 millioner systemer i 100 lande og regioner.

Selskabet trækker på data fra skannede Hotmail-konti, Microsoft Security Essentials, Værktøj til fjernelse af skadelig software og fra websider skannet af Microsofts søgemaskine Bing.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Her er de største sikkerhedsfirmaer i verden

Stuxnet og Duqu blot de første - nye orme på vej

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet